Elektrik süpürgesi neden iyi çekmez?

Elektrik süpürgesi bunlara karşın hala az çekiyor yahut hiç çekmiyorsa o zaman elektrik sisteminde bir sorun oluşmuş olabilir veyahut...

 

Ev temizliğinde en temel araçlardan biri olan elektrik süpürgesi en dar vakitlerde bile temizliği en kısa zamanda tamamlayan en büyük yardımcımızdır. Bu yüzden problemsiz çalışması ve kirleri, tozları iyi ve hızlı çekmesi hayli önemlidir.

Elektrik Süpürgesi Neden Çekmez?

Üstünde yer bulan kapakların tam anlamıyla oturmasına, hortumun ise süpürgeye tam olarak yerleşmiş olmasına dikkati açmak gerekmektedir.

Elektrik süpürgesinin üstündeki devrinin açık olmasına ve hangi devirde kullanılmış olduğu kontrol edilmelidir. Düşük devirlerde süpürgenin çekim gücü azalır.

Elektrik süpürgesi ile süpürürken içine kaçan para, düğme, iğne, toka vs gibi maddeler ve toz birikmesinden oluşan kalınlıklar boruda veyahut hortumda tıkanıklığa neden olur. Bunu anlamak için hortuma veya boruya bir taraftan bakıp diğer tarafı görmek gerekmektedir. Görünmüyorsa tıkalı demektir. Bunu çözmek için içine bir sopa sokup iterek içerisindekileri çıkararak diğer taraftan sopayı çıkarmak gerekmektedir.

Eğer torbalı bir elektrik süpürgesi ise torbası dolmuş yahut yırtılmış olabilir. Torba dolmuşsa süpürgenin çekim gücü azalır ayrıca hiç kalmaz. Eğer torba yırtılmışsa tozların süpürgenin motoruna ulaşma tehlikesi de bulunur.

Süpürgenin içinde torba tarafında tozları tutucu bir sünger bulunur. Bu süngerin yerinden çıkıp çıkmadığı kontrol edilmeli veyahut fazla toz birikmişse tozları kuru fırçayla temizlemelidir. Bu süngerin yıkanması önerilmemekte olup, yıpranıp bozulduysa belli periyotlar da değişimi gerekmektedir.

 

Elektrik süpürgesinin yere temas eden süpürge bölümünde da tıkanıklar olur. İçine kaçan bir madde tıkanıklığa neden olup, süpürgenin çekmesini engelliyor olabilir. Böyle halde bir çubuk vasıtasıyla bir gazete kağıdına silkeleyerek içerisini kontrol etmek ve var ise içindekilerin toptan temizlenmesini sağlamak gerekmektedir. Eğer bu aparatın sökme düzeneği kolay ve pratikse söküp temizlemek de bir çözüm olabilir.

Elektrik süpürgesi bunlara karşın hala az çekiyor yahut hiç çekmiyorsa o zaman elektrik sisteminde bir sorun oluşmuş olabilir veyahut içindeki parçalardan biri bozulmuş demektir. Bu halde ilgili teknik servise tamire götürmek gerekecektir.

Elektrik süpürgesi eğer iyi çekmiyorsa aşağıda belirtilmiş konularda gereken kontrolleri yapmak hayli yarar sağlayacaktır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Mutfak bataryası nasıl tamir edilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 numan,

benim çok başıma geldi. tozlar makine içerisinde fazlalaşınca çekim gücü azalıyor. eğer elektrik süpürgeniz az çekiyorsa, mutlaka temizleyin. daha fazla çektiğini göreceksiniz. çok sık temizlik yaptığımda bu durumla nadir karşılaşıyorum ama uzun bir süre temizlik yapmadıysam, halıdaki kir çoğaldığı için ilk çekimimde çok toz giriyor makineye ve hemen temizlemek zorunda kalıyorum. size tavsiyem sık sık toz alırsanız, elektrik süpürgesini de nadiren temizlemek durumunda kalırsınız.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?