Susam hangi vitaminleri içerir?

Susamın içindeki B1 vitamini enerji metabolizmasının çalışmasına yardım eder. Ek olarak bu vitaminin sinir sitemi sağlığına da poziti...

 

Kapsül biçiminde meyvelere sahip olan susam, sıcak iklim bitkilerinden birisidir. Susam bitkisinin meyvelerinin içerisinde çok miktarda susam tohumu bulunmaktadır ve bitkinin iktisadi değeri olan kısmı da tohumlarıdır. Türkiye'de susam Güneydoğu Anadolu, Ege ve Akdeniz bölümlerinde yetişir.

Susamda Bulunan Vitaminler

Susamın içindeki B1 vitamini enerji metabolizmasının çalışmasına yardım eder. Ek olarak bu vitaminin sinir sitemi sağlığına da pozitif etkileri olduğu bilinir.

Susam B kompleks vitaminleri yönünden zengin besindir. Susamda bulunan başlıca B vitaminleri ise B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin) ve B9 (folik asit)’dur.

B9 vitamini veya insanlar arasında daha yaygın bilinen adı ile folik asit ise kalp ve damar sağlığı üstünde pozitif etkilere sahiptir. Cenin gelişimini de pozitif etkilediğinden bu vitamin hamilelik dönemindeki anne adayları tarafından doktor tavsiyesi ile kullanılmaktadır.

Riboflavin olarak da adlandırılan B2 vitaminin ise alyuvarların (kırmızı kan hücreleri) oluşumunda önemli etkisi bulunmaktadır. Bu vitaminin hem kendisi antioksidan özelliği göstermektedir aynı zamanda vücutta antioksidan üretimini destekler.

B vitaminleri yönünden zengin besin olan susamda ek olarak C vitamini de bulunmaktadır. Özel olarak vücut direncini ve vücudumuzun hastalıklarla mücadele etme gücünü arttıran bu vitamin ek olarak kemik, diş, kalp, damar sağlığı bakımından da hayli önemlidir.

 

Susamdan elde edilen susam yağı da E vitamini açısında zengindir. E vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendiren önemli görülen bir vitamindir. Antioksidan özelliği de bulunan E vitamini kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir. E vitamini bunların haricinde göz ve cilt sağlığını da pozitif etkilemektedir.

Susamda bulunan B3 vitamini ise sinir sistemi üstünde yapıcı, onarıcı ve düzenleyici etkiye sahiptir. 

Bazı hamur işlerinin üstünde kullanılmasının yanında susamdan helva da yapılmaktadır. Yüksek miktarda yağ içermesinden ötürü susamın yağı da çıkartılır. Susam özel olarak yağ içeriğinden ötürü besleyici değeri hayli yüksek olan bir bitki olarak bilinir. Bu neden ile susamın ve susamdan elde edilen diğer besinlerin fazla tüketilmesi vücutta yağlanmaya ve buna bağlı olarak kilo artışına neden olur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Nane marmelatı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?