Armut ne işe yarar?

Popüler gülgiller ailesinin üyesi, mucizevi bir kış meyvesi olan armut, açıkça kış mevsimi için bir koruyucu niteliğindedir. Seve sev...

 

Popüler gülgiller ailesinin üyesi, mucizevi bir kış meyvesi olan armut, açıkça kış mevsimi için bir koruyucu niteliğindedir. Seve seve tüketilen ve kaliteli bir biyokimyasal yapıya sahip olan bu meyve türkiyede bolca yetiştirildiğinden pahalı bir meyve değildir. Bolca lif, vitamin ve mineral içeren armut çok besleyici bir meyvedir ve sağlık yönünde eşsiz faydaları bulunur.

Armudun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kanın pıhtılaşması üstünde etkili olduğu bilinen K vitamini içerir. K vitamini benzer zamanda vücudumuzdaki proteinleri harekete geçirerek kemik dokusu üstünde de onarıcı ve güçlendirici etki göstermektedir.

Kasların düzenli çalışması, kalp damar sağlığı ve vücudumuzun su kapasitesini düzenleyen potasyum minerali yönünden gayet zengindir. Yüksek tansiyonu önlemeye yardım etmektedir.

Glisemik indeksi hayli düşük olan armut, insülin hassasiyetine iyi gelerek diyabet riskini düşürür. Yani kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olmaktadır ve ani değişimleri önlemektedir.

Kabuğunda kuersetin adında bir madde bulundurur. Bu madde damarları güçlendirmeye ve hasar görmesini engellemeye yardımcı olur.

B2, B3, B6 ve bakır mineralleri de içermektedir. Anne adayları ve emziren anneler için bir folik asit kaynağıdır.

İçerisindeki A vitamini vesilesiyle göz sağlığı üstünde destekleyici rol oynar.

Bolca anti-oksidan içeren armut, kanser ve felç riskini düşürür.

 

Ödem söktürücü etkisi vardır. Bundan dolayı bağırsakları yumuşatır.

Bor maddesi içermesi sebebiyle vücudumuzun kalsiyum tutması için gereklidir. Bunun sayesinde kemik erimesini önlemektedir.

Kalp damar sağlığı üstünde gayet etkilidir ve kalp çarpıntılarını giderici özelliği bulunur.

Gayet zengin bir lif içeriğine sahip olması hasebiyle armut sindirime yardımcıdır. Kabızlık ve hemoroit gibi sorunları önlemede etkili olmaktadır.

Alerji riski hayli düşük bir meyvedir o neden ile pek çok birey tarafından pratik bir biçimde tüketilebilmektedir.

Orta boy bir armut takriben 100 kaloridir. Besin değerleri hayli yüksek olan bu meyve bir ara öğün olarak lezzetli ve sağlıklı seçim olabilecektir.

C vitamini yönünden gayet zengin olduğundan enfeksiyonları önleyici etkidedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Ek olarak lif içeriği, vücudumuzun mineral ve vitamin emilim kapasitesini arttırmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kuru baklanın faydaları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?