Süpürgelik nasıl takılır?

Eğer evinizin parkelerini kendiniz döşediyseniz ve sıra süpürgeliklere gelmişse, yahut türlü sebeplerle eski süpürgeliklerinizi değiş...

 

Parkeler ile beraber kullanılan süpürgeliklerin iki görevi vardır. Bu görevlerden ilki zemine döşenen parkeler ile duvar arasında kalan genleşme boşluğunun örtülmesidir. Bu genleşme boşluğu yaklaşık 1-1,5 cm kadardır ve parkelerin genleşerek kabarmasını engeller. Süpürgeliklerin diğer bir görevi de özel olarak elektrikli süpürge kullanımı esnasında duvar ile süpürge arasında bir bariyer oluşturarak duvarın süpürgenin sürtünmesinden zarar görmesini engellemektir.

Eğer evinizin parkelerini kendiniz döşediyseniz ve sıra süpürgeliklere gelmişse, yahut türlü sebeplerle eski süpürgeliklerinizi değiştirmek istiyor iseniz bu halde bazı noktalara dikkati açarak evininiz süpürgeliklerini kolay bir şekilde kendiniz de takabilirsiniz. Lakin süpürgelik montajından önce süpürgelik tercihi ile ilgili bazı noktalara dikkatli olunması gerekmektedir.

Süpürgelikler çoğu zaman 4 cm ile 10 cm genişliğinde üretilirler. Tercih edilecek süpürgelik ne kadar geniş olursa koruyuculuğu da o kadar fazla olabilecektir. Buna ek olarak süpürgeliklerin kalitesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Genel olarak MDF üstüne kağıt kaplama olarak üretilen süpürgeliklerin kalitesiz olanlarının kaplamaları çok kısa süre içerisinde soyulduğundan hayli kötü görüntü oluşur. Kaliteli ve parke ile uyumlu süpürgelik tercihi yapıldıktan sonra süpürgeliklerin montajına başlanabilir.

 

Süpürgelik Nasıl Takılır?

Süpürgeliklerin köşelerden ayrılmaması içinse süpürgeliklerin birleşim yerlerine tutkal ve yapıştırıcı sürülebilir. Bu uygulama ek olarak ekleme yapılmış olan bölümlerde de yapılabilmektedir.

Süpürgeliklerin takılmasından önce var ise duvardaki çıkıntılar giderilmelidir. Doğru bir biçimde kesilen süpürgelikler duvara çelik tel çivi ile monte edilirler. Çiviler süpürgelik üstünden duvara çakılmalı, zemine ve parkeye çakılmamalıdır. Çivilerin çakılması sırasında çekiçle süpürgeliklere zarar verilmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Alçıpan duvarlara süpürgelik montajı çivi ile değil silikon ile yapılmalıdır. Ek olarak duvardaki veyahut zemindeki eğriliklerden ötürü süpürgelik ile duvar ya da zemin arasında kalan boşlukların doldurulması için de münasip renkte mastik yapıştırıcılar kullanılmalıdır.

Süpürgelik montajının en ehemmiyetli noktası, süpürgeliklerin doğru bir biçimde kesilmesidir. Süpürgeliklerin kesilmesi için el testeresi kullanılabileceği gibi açılı kesim yapabilen tezgâhlı daire testerelerin kullanımı hayli kolaylık sağlamaktadır.

Süpürgelik kesiminde dikkatli olunacak diğer bir nokta da köşeden köşeye uzunlukların doğru hesaplanmasıdır. İçbükey köşelerde sınır süpürgeliğin üst köşesi iken, dışbükey köşelerde sınır süpürgeliğin alt köşesi olması ve alınan ölçülere bu doğrultuda dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Süpürgelik kesimi için her şeyden önce duvar ölçüleri alınmalıdır. Duvar ölçüleri alınınca süpürgelikler kesilmelidir. Süpürgelik kesiminde açıya çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğu zaman duvarlar biri birine dik oldukları için bu halde süpürgeliklerin 45 derecelik açı ile kesilmeleri gerekmektedir. Eğer duvar açısı 90 dereceden değişik ise bir tel ortasından duvarların birleşim yerine bastırılıp, telin kenarları ise duvarlara bastırılarak duvarların kalıbı çıkartılabilir ve bu kalıp bir açıölçer üstüne yerleştirilerek duvarlar arasındaki açı ölçülebilir. Süpürgelik kesimi, duvarlar arasındaki açının yarısı kadar olmalıdır. Süpürgeliğin açılı kesilmesi için daire testereler kullanılabilmektedir veya düz kağıt üstüne açılar çizilerek kesim esnasında bu açılar dikkate alınır. Süpürgeliklerin içbükey köşelere denk gelecek bölgelerinin kesiminde kesik kenar geriye doğru bakmalı, dışbükey köşelere denk gelecek kısımlarda ise bu kısım süpürgeliğin ön tarafına doğru olmalıdır. Ek olarak kesilirken süpürgelik duvara dayanacak halde tutulmalı yahut el testeresi ile kesim sırasında duvara dayanmalıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Pencere nasıl verniklenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?