Reyhan hangi vitaminleri içerir?

Reyhanın çok yüksek miktarda ve sık kullanılması vücudumuzu negatif etkileyeceğinden fazla tüketilmemelidir. Hamile kadınların kullan...

 

Fesleğen adıyla da bilinen reyhan (ocimum basilicum) ballıbabagiller (lamiaceae) ailesinden ve çoğunlukla ılıman kısımlarda yetişen bir bitki çeşididir. Güzel kokusu ile bahçeleri süsleyen reyhan benzer zamanda vitamin deposudur. İçerisindeki başlıca vitaminler:

C, B2, P vitaminleri bakımından zengindir. İçindeki C ve P vitaminleri ile kan damarlarının duvarlarını güçlendirir.

Beta karoten ve A vitamini açısından zengindir. İçerdiği A vitamini vesilesiyle akciğer ile ağız boşluğu kanserlerini önlemektedir. Cilt, saç ve tırnak sağlığını korur. Ek olarak metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlayarak bağırsak ve mide hastalıkları ile savaşır. Gözlerin sağlıklı kalması için düzenli reyhan tüketimi ile A vitamini alınır. Çocukların reyhan gibi A vitamini içeren besinleri düzenli bir şekilde tüketmeleri kızamığa yakalanma risklerini azaltır. Reyhan içerisindeki beta karoten vesilesiyle kolon kanserine karşı korur.

Demir, potasyum, manganez, magnezyum ve bakır için de önemli kabul edilen bir kaynaktır. Potasyum, kalbin hızını kontrol eder ve kan basıncını dengeler. Başta kalp kasları olmak üzere bütün kasların ve sinirlerin iyi çalışması için yardım etmektedir. Demir, kanın oksijen taşıma kapasitesini saptar. İyi bir magnezyum kaynağı olduğundan ötürü kasları ve damarları rahatlatır, kemikleri güçlendirir.

Reyhanda bolca kanın pıhtılaşmasında rol oynayan K vitamini vardır. K vitamini yaralanma ve kanama gibi hallerde kanın yavaşlamasını ve durmasını sağlamaktadır. Kemiklerin güçlenmesinde ve böbrek taşlarını önlemede etkili olmaktadır. Reyhan günlük K vitamini ihtiyacının nerdeyse tamamını karşılar.

 

Reyhanın kullanımı

Reyhanın çok yüksek miktarda ve sık kullanılması vücudumuzu negatif etkileyeceğinden fazla tüketilmemelidir. Hamile kadınların kullanması türlü sağlık sorunlarına neden olabilir. Şu nedenle doktor gözetiminde tüketilmelidir. 

Reyhan pişirmeden taze olarak kullanılabileceği gibi pişirerek de kullanabilir ve yemeklere katılabilir. Soslarda, salatalarda, çorbalarda, sebze, tavuk ve et yemeklerinde reyhan güzel kokusu için tercih edilir. Bunun yanı sıra reyhan çay gibi demlenip içilebilir. Yarım ya da bir tatlı kaşığı ince kıyılmış reyhan bir bardak suda kaynatılır. 10-15 dakika demlenmesi için bekleyince süzülür. Gün içinde 2 yahut 3 bardak içilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Çavdar hangi vitaminleri içerir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?