Mangonun faydaları

Peki mangonun yararları nelerdir?...

 

Kesildiği zaman meydana gelen harika kokusuyla dikkat çeken mango, tropikal iklim meyvelerinin kraliçesi olarak bilinir. Anavatanı Hindistan olan mango, yeşil, sarı-turuncu ve kırmızı renklerde olabilir. Bu renkler meyvenin değişik olgunlaşma aşamalarında aldığı renkler olup her renkteki mangonun faydaları farklıdır. Mango yüksek miktarda su içerdiği için kalori oranı çok yüksek değildir. O nedenle diyet listenize pratik olarak katabileceğiniz bir meyvedir.

Peki mangonun yararları nelerdir?

Diğer bir faydası ise içerisindeki glutamik asit hasebiyle hücreleri uyandırması ve konsantrasyonu arttırıp hafızayı güçlendirmesidir.

İçindeki vitaminler sebebi ile cilt, saç ve sinirler için oldukça yararlıdır.

Yapılmış olan araştırma sonuçlarına göre kanserli hücrenin gelişmesini durdurduğu belirlenmiştir. Şu nedenle kolon, meme, lösemi, prostat gibi kanser türlerine karşı koruyucudur. Bunu içerisindeki antioksidanlar ve beta karoten ile sağlamaktadır.

Mangoda tartarik asit, sitrik asit ve malik asit bulunmaktadır. Bu asitler hasebiyle vücudumuzu alkalize eder, karaciğeri temizler ve detoks etkisi yaratır.

Yüksek miktarda C vitamini içermesi ve bol bol pektin, lif bulundurması sebepleriyle kötü kolestrolü düşürücü etki gösterir. Kan dolaşımı rahatsızlıklarını tedavi eder.

İçerdiği A vitamini vesilesiyle kanı temizler. Görme yeteneğini destekler, gece körlüğünü ve göz kuruluğunu önlemektedir.

 

Yüksek miktarda A vitamini, potasyum ve beta karoten bulundurur.

İçerdiği A ve C vitaminleri, potasyum ve antioksidanlar vesilesiyle kan basıncının azalmasına ve hiper tansiyonun kontrol altına alınmasına yardım etmektedir.

Aşırı terlemeden şikayetçiyseniz çiğ mangoyu tuzla tüketebilirsiniz. Böylelikle terleme sonucu oluşan tuz ve demir kaybı azalır.

Lif oranı açısından yüksek bir meyve olduğundan dolayı sindirimi hızlandırır.

Mango ağacının yaprakları kandaki insülün seviyesini kontrol edip normal seviyede kalmasını sağladığı için diyabe kontrolünde yardımcıdır. İçerdiği düşük glisemik indeks hasebiyle kan şekerinin aniden yükselmesini engeller.

İçindeki C ve E vitaminleri böbrekler için yararlıdır. Ek olarak kanser ve kalp hastalıklarını önlemektedir. C ve E vitamini açısından zengin olmasının diğer bir yararı da yaşlanmaya neden olan radikallerin zararlı etkilerini önlemesidir. 

           Görüldüğü gibi mango sağlık yönünde oldukça yararlı bir meyvedir. Beslenme listenizden eksik etmemeniz sağlığınız açısından dikkate alınır değişikliklere yol açacaktır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Kaykay bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?