Domatesin faydaları

 Tüketimi de kolay ve türlü yollarla olabilir. Domatesten domates çorbası, salça, domates sosu yahut turşu yapmak mümkündür....

 

Sofralarda devamlı kendine yer bulan domates insanlar için çok yarar sağlar. Besin değerleri bakımından güçlü olan domates, insanlar için gereken olan vitamin ve mineralleri barındırır. Domates içerisinde likopen adlı maddeyi bulundurur, bu madde domatese kırmızı renk vermektedir ve antioksidan özellik taşır.

 Tüketimi de kolay ve türlü yollarla olabilir. Domatesten domates çorbası, salça, domates sosu yahut turşu yapmak mümkündür.

Domatesin insan sağlığına yararları nelerdir?

Yapısında A,C,E gibi vitaminleri ve magnezyum, potasyum, fosfor gibi mineralleri de barındırdığından zengin gıdadır. Ek olarak kolori kontrolü yaparak kilo vermek isteyenler de bu vitaminlerin ve minerallerin eksikliklerini hissetmemek için domatesi pratik bir şekilde tüketilebilmektedir.

İçerisinde bulununa likopen kalp ve damarlar için gereken olan antioksidanı sağlamaktadır. Yalnızca likopen değil benzer zamanda C ve E vitaminleri de kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudumuza direnç sağlamaktadır. Ek olarak, domates kötü kolestorol seviyesinin de düşmesine yardımcı olmaktadır. Böylece damarlarda meydana gelebilicek tıkanıklar engellenmiş olur. 

Domatesin yapısında yer bulan alfa-tomatin ismi verilen madde erkeklerde prostat kanserinin oluşabilmesine neden olan hücrelerin oluşmasını önlemektedir.

Domatesin yapısında yer alan chromium ismiyle anılan madde kan şekeri seviyesinin ayarlanmasına yardım eder.

 

Yapısında yer bulan flavonoid ve karotenoid sayesinde bilhassa eklem kısmında meydana gelebilecek iltihaplar sonucu oluşan ağrıların azalmasına yardım eder.

Yapısında yer bulan C vitamini vesilesiyle cildin yenilenme sürecine destek sağlar ve esnek kalması konusunda yardım eden olur. Zararlı ışınlara maruz kalma halinde cilde koruma sağlamaktadır.

Yüksek miktarlarda C ve E vitamini ve vücut için faydalı olan beta karoten içermektedir.

A vitamini göz sağlığı ve saçların yapısı açısından çok önemlidir. Günün içinde içilecek bir bardak domates suyuyla günlük A vitamini ihtiyacı büyük oranda giderilir.

Kadınlarda menopoz zamanı sonrası için yapılan araştırma ile, domates tüketiminin azaltılmasının oksidadif stresi yülselttiği belirlenmiştir. Bu hal da kemiklerde negatif değişmelere neden olmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Gribe iyi gelen yiyecekler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?