Kolay ayak bakımı nasıl yapılır?

Deniz tuzu, ayak bakım yağları gibi ürünleri bir kap içinde karıştırarak, ayaklarınızı 5-10 dakika bu suyun içinde dinlendirebilirsin...

 

Ayaklarınız gün içinde yapılmış olan yürüme ve koşma aktiviteleri yüzünden, en fazla kullanılan vücut bölümlerinden birisidir. Fakat genel olarak ayak bakım ve sağlığı bahsi geçen olduğunda birçok birey bu iki faktörü görmezden gelir. Mevsim ne olursa olsun, ayaklarınızı en iyi halde tutmanız hayli önemlidir. İyi bir hijyen, emek ve tıbbi destek, kozmetik ürünleri ile ayaklarınızın ihtiyacı olan bakımı siz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Deniz tuzu, ayak bakım yağları gibi ürünleri bir kap içinde karıştırarak, ayaklarınızı 5-10 dakika bu suyun içinde dinlendirebilirsiniz. Deri taşlaşmaları, kuruluk gibi sorunların oluşmasının bu yolla önüne geçilebilir.

Gün içeriside bütün gün kapalı kalan ayakları, kirlenir ve terler.  Günün içinde yapılmış olan duşlarda ayaklar güzelce temizlenmeli ve ovulmalıdır. Ilık su ve sabun, jeller yardımıyla ayaklarınızı ovalayarak temizleyin. Bu biçimde bakteri ve ayaktaki pisliklerden de kurtulmuş olursunuz.

Doğru ayakkabıyı seçin. Ayaklarınız, münasip ve ayağınızı temiz, kuru tutacak, rahat hissettirecek ayakkabılara ihtiyaç duymaktadır.

Kuru ve çatlayan ayaklar için, lavanta yağı ve ayak bakım kremi sürülüp, çorap giyilerek yatılması gerekir.

Sert veya taşlaşmış, nasırlaşmış ayaklar için, yüksek nemlendiricili ayak kremlerini seçin, bu yolla sert yüzeyler nemini geri kazanacaktır.

 

Her gün ayaklarınıza nemlendirici krem yahut yağ uygulayın. Hassaten kozmetik ürünleri olarak ayak bakım kremleri çok geniş bir yelpazede satılmaktadır. Günlük temizlik rutininize ayaklarınıza losyon yahut ayak bakım kremi uygulamayı ekleyin. Yumuşak, nemli ve canlı bir ayak için, yatağa girmeden ayaklarınıza gereken kremleri sürün, gerekirse çoraplarla beraber de krem sürülebilir.

Ayaklarınızı kuru tutun. İstenmeyen hastalık veya haller, ayak bakımınıza zarar vermektedir. Özel olarak ıslak, terli ayaklar mantar oluşumu için hayli münasip ortamlardır. Bundan hariç, çoraplarınızı devamlı değiştirmeniz gerekir.

Ayak masajı hayli önemlidir. Günün içerisinde kasılan, durmadan çalışan ayaklarınıza gün nihayetinde nazik bir şekilde yapacağınız masaj kan dolaşımını arttıracaktır.

Ayakların bakımı için diğer bir kullanılacak ürün ise, pudradır. Özel olarak bebek pudraları ayakları kuru ve temiz tutmak, güzel bir koku vermek için kullanılabilmektedir. Ek olarak ayaklarınızı çok az ölçüde zeytinyağı ve pudra ile masaj yaparak yıkayabilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Elma kabuğunun cilde faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?