Trabzon hurması marmelatı nasıl yapılır?

Trabzon hurmaları tazyikli su altında güzelce yıkanır ve kabukları soyulur. Kabukları soyulan meyveler sert bir dokuya sahip ise dili...

 

Yararlı ve bir o kadar da lezzetli meyvelerden Trabzon hurması sene içerisinde çok kısa bir zaman manavlarda bulunmaktadır. Trazon hurmasından sene boyu sağlıklı ve doğal biçimde faydalanılması için marmelat durumunda konservelerde saklanması iyi bir çözümdür. 

Malzemeler

Hazırlanışı 

Trabzon hurmaları tazyikli su altında güzelce yıkanır ve kabukları soyulur. Kabukları soyulan meyveler sert bir dokuya sahip ise dilimlenerek mutfak robotuna konulur. Yumuşak dokulu Trabzon hurmaları için dilimleme işlemine gerek yoktur. Her iki halde de meyvenin içerisindeki çekirdekler ayıklanmalıdır. Mutfak robotunda püre durumuna gelen Trabzon hurması derin bir tencereye alınır. Üstüne 2 veya 2,5 su bardağı kadar toz şeker eklenmektedir ve kaynamaya bırakılır. Marmelat kaynamaya başlayınca çeyrek limonun suyu tencere içine sıkılır. Limonun suyu ile beraber yirmi dk daha kaynatılması gerekir. Marmelat sıcakken konservelere doldurulup kapağı kapatılır. Marmelat 20 dakikadan az kaynatılırsa kıvamını kaybeder. Marmelat kıvamının yakalanması için asgari çeyrek limonun suyu ile beraber 20 dk kaynatılması şarttır. Kaynama süresi ve limonun suyu miktarı azalırsa marmelat yapımı başarısızlıkla sonuçlanabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan İğde marmelatı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?