Derin dondurucu neden ısınır?

Derin dondurucuların yan duvarlarında çoğunlukla gaz akış boruları yer bulur. Bu bölümlerin ısınması ise normal durumdur. Aşırı ısınm...

 

Mevsimi dışarısındaki sebze ve meyveleri, vitamin ve mineral değerlerinde kayıp olmadan saklamayı mümkün kılan derin dondurucular, mutfaklarımızın ayrılmaz parçalarından biri. Fakat tüm beyaz eşyalarda olduğu gibi derin dondurucuların performansı türlü etkenlerden etkilenebiliyor.

Derin dondurucu neden ısınır?

Derin dondurucuların yan duvarlarında çoğunlukla gaz akış boruları yer bulur. Bu bölümlerin ısınması ise normal durumdur. Aşırı ısınma problemi ise aşırı sıcak havadan kaynaklanabileceği gibi fan motorundan da kaynaklanabilir. Dondurucu çalışırken fan motoru çalışmıyorsa petekler soğutmayı sağlamaz ve bu hal ısınmanın kaynağı olabilir. Derin dondurucular yerleştirilirken motor bölümlerinin duvardan uzak bir mesafeye yerleştirilmesi gerekmektedir. Böylelikle motor, zorlanmadan hava alabilir.

Dondurucu ilk kullanımda neden boş çalıştırılır?

Derin dondurucuyu satın aldığınızda ilk işlem içinde bir şey konulmadan boş çalıştırmaktır. 24 saat süreyle boş bir biçimde çalıştırılan dondurucu, bu süre sonuç kısmında normal soğutma ısısına gelir ve içine konulacak malzemeleri çok çok hızlı halde donmasını sağlamaktadır.

İşte, sıklıkla karşılaşılan sorular:

Derin dondurucunun kapağı neden açılmaz?

Bazı koşullarda derin dondurucuların kapağını açmakta zorlanabilirsiniz. Kapı sorunlarına bilhassa dışarısı ve içerisi arasındaki basınç farklılığı neden olur. Birkaç dakika bekleyince dondurucunun kapısını problemsiz bir biçimde açabilirsiniz.

 

Derin dondurucuda enerji tasarrufu nasıl yapılır?

Dondurucunun içerisinden bir şey çıkartırken mümkün olan en kısa sürece ve kapağı çok az açmaya dikkatinizi açık tutun. Kapı ne kadar aralık olursa, dondurucunun içine o kadar sıcak hava girer ve bu hal enerji kaybına yol açar.

Derin dondurucunun duvarları neden terler?

Nem seviyesinin yüksek olduğu iklimlerde yahut dondurucunun yanında ısı kaynaklarının bulunması halinde dondurucunun yan duvarlarında terleme problemi oluşabilir. Geçici olan bu hal dondurucunun performansını etkilemez.

Derin dondurucularda su ve içecekler dondurulur mu?

Derin dondurucular gıdaları dondurmak için tasarlanmış ürünlerdir. Su ve benzeri ürünleri dondurmak için dondurucu kullanmak, dondurucunun devamlı çalışmasına ve bir zaman sonra motorun yanmasına neden olabilir. Bu gibi arızalar çokca üretici tarafından garanti kapsamı dışında tutulur.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ahşap nasıl vidalanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?