Tekvandonun kuralları nelerdir?

Tekvando sporu yapılırken 'dobok' diye adlandırılan beyaz bir kıyafet giyilir. Kıyafetin belineyse ustalık derecesine göre kuşak takı...

 

Dünyanın en eski sporlarından birisi olan tekvando Kore kökenli bir savunma spordur. Sporun teknikleri yumruk metodu ve ayak sistemi üstüne kuruludur. 

Tekvando sporu yapılırken 'dobok' diye adlandırılan beyaz bir kıyafet giyilir. Kıyafetin belineyse ustalık derecesine göre kuşak takılır. Tekvando kuşaklarının renkleri beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyahtır. Siyah kuşak sporda maksimum mertebe olan ustalığı temsil eder. Siyah kuşağında 9 derecesi vardır. 

Tekvando müsabakaları sporcuların birbirlerini ve hakemi selamlamasıyla beraber başar. Yine bitmesinden sonra de bu uygulama tekrarlanır. Müsabakalar 3 devreden oluşur. Devrelerin süresi ise 2 dakikadır. Her devre arasında 1 dakika dinlenme molası verilir. Bu aralarda dinlenirken sıvı tüketimi çok önemlidir. Antrenörler devre aralarında sporcuya müsabakayla ilgili uyarıda bulunmaktadır. Bitmesinden sonra sporcular arasında eşitlik ilgili olursa maç 4. devreye uzar. 4. devre altın vuruş olarak adlandırılır. 

Tekvandonun kuralları

Tekvando belli kurallar çerçevesinde yapılan spordur. Sporda kurallar antrenman, sınav ve müsabaka kuralları olarak ayrılır. 

Müsabaka kuralları sporcunun en fazla dikkat göstermesi gerekli olan kuralları kapsar. Tekvando müsabakalarında temel hedef rakibi yenmektir. Bunu yapmak için rakip sporcudan daha çok puan almak gerekmektedir. Müsabaka kuralları gereği rakip sporcuya fiziki zarar vermek yasaktır. Bu neden ile tekvando güvenlik önlemleri açısından sıkı olan bir dövüş sporudur. 

 

Tekvandoda belden yukarı olmak koşulu ile vücudumuza ve kafaya tekme atmak serbesttir. Zaten sporda vuruşlar bu ekseriyette çalışılır. Sporcu rakibine puan alıcı bir teknik uyguladıktan sonra yere düşerse puan alamaz.

Tekvando maçlarında yapılmış olması yasak olan bir takım hareketler vardır. Bu yasaklar şunlardır: Rakip sporcuya bel aşağıya vurmak, yüze ve kafaya yumruk atmak, rakibin arkasına veya sırtına vurmak, rakibi tutmak, itmek veya çekmek, çizginin dışına çıkmak, rakibe çelme takmak, kasıtlı olarak yere düşmek veya yaralanmış gibi yapmaktır. Eğer sporcu bu fiili eylemleri yaparsa uyarı cezası alır. Eğer sporcu uyarıldığı durumda bu hareketleri yapmaya devam ediyorsa eksi puan alır. 3 eksi puan alan sporcu ise hükmen yenik sayılır. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Beyzbol nasıl bir spordur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?