Üzüm çekirdeği yağının faydaları

Üzüm çekirdeği yağı şarap yaparken sıkça rastlanılan presleme yöntemi ile, üzüm çeşitlerinin çekirdeklerinin sıkılmasıyla elde edilir...

 

Üzüm dünyada maksimum tüketilen meyvedir. Yaz sıcağında olgunlaşan üzümlerin genel hasat mevsimi eylüldür. Üzümün dünyada genel yetiştirilme gayesi şarap yaparken kullanmak içindir. Diğer türlüsü ise ham meyve olarak tüketim olarak yaygındır. Ek olarak üzüm çekirdeği ve ayrıca yağı alternatif tıp alanında da sıkça kullanılmaktadır. Peki üzüm çekirdeği yağının yararları nelerdir?

Bilhassa son yıllarda bilgisayar başında yorulan gözlerin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ek olarak yaşlılığa bağlı görme kaybı yaşanmasını epey geciktirir.

Kanser oluşumuna neden olan dna hasarını en aza indirerek kanser riskini azaltır.

Yaşlılığa bağlı olarak artan veyahut yaşlılık dolaylı olarak oluşan romatizmal hastalıklarla savaşmakta kullanılmaktadır.

Cildin bağdokusunu sağlamlaştırdığından ötürü cilde dinçlik katıp yaşlanma ile oluşan kırışıklıkları azaltır. Cildi cansız ve solgun görünenlerin kullanmasında yarar vardır.

Üzüm çekirdeği yağı histamin salgısını azaltarak alerjiyi azaltır. Bazı besinlere olan hassasiyetten doğan alerjik reaksiyonlar azalır.

Düzenli bir şekilde tüketildiğinde hipertansiyon, kalp krizini riskini düşürür.

Fazlaca antioksidan özelliği bulunmuş olduğu için sigara, alkol, kirli hava gibi kimyasallardan alınan zararlı maddelerle savaşmakta etkili olmaktadır.

Diş fırçalarken diş etleri kanıyorsa, gözler çokça kanlanıyorsa, üst ve alt bacağınız şişer ve geceleri kendinizi aşırı yorgun hissediyorsanız damar zayıflığınız var demektir. Bu gibi hallerde üzüm çekirdeği yağı tüketmeniz kısa zaman içinde şikayetleri azaltacaktır.

 

Üzüm çekirdeği yağı damarların yapısını koruduğu için damar tıkanıklığı ve bundan kaynaklanan hastalıkları önlemeye yardım eder. Zayıflayan kan damarlarını güçlendirip normal sağlığına döndürür.

Yaz ayarında yüze sürüldüğü zaman doğal güneş korucu olarak kullanılmaktadır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmaya yardım eder.

Diyabet hastalığı ile savaşan hastaların şekerlerinin düzenlenmesine yardım eder.

Üzüm çekirdeği yağı şarap yaparken sıkça rastlanılan presleme yöntemi ile, üzüm çeşitlerinin çekirdeklerinin sıkılmasıyla elde edilirler. Tatlı ve ceviz aromalı bir yağdır. Bu yüzden tüketilmesi hayli rahattır. Her gün bir bardak suyla karıştırılarak tüketilmesinde yarar vardır.

Üzüm çekirdeğinin genelde antioksidan özelliği vardır. Bilhassa siyah üzüm ve çekirdeği ve yağı mucizevi bir alternatif tıp ürünüdür. Kokusuz ve renksiz bir yağdır. C vitamini ve E vitamininin antioksidan özelliklerinden 50 kat daha fazladır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Vücut losyonu nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?