Güney amerika kıtası trenle nasıl gezilir?

Kıtanın kuzey bölgelerinden güney kısımlarına doğru inilmek istendiği zaman 2015 itibarı ile tadilat safhasında olan tren yolları ile...

 

İlginç ve farklı ülkelere ev sahipliği yapan Güney Amerika kıtasının genelinde seyahat etmek için tren yolları kullanılabilmektedir. Çokca şehre tren ile gitmek mümkündür. 

Kıtanın kuzey bölgelerinden güney kısımlarına doğru inilmek istendiği zaman 2015 itibarı ile tadilat safhasında olan tren yolları ile karşılaşılabilir. Yakın zamanda tekrar faal olacak olan Caracas - Santarem tren yolu, Venezuela ile Brezilya'yı biri birine bağlar. Benzer biçimde Kolombiya ile Ekvator ülkeleri arasındaki hatların da yakın zamanda tamamlanması gündemdedir.

Bolivya'nın Santa Cruz kentinden Brezilya'nın Santa Fe do Sul kentine trenle ulaşım gerçekleştirilebilir ve Brezilya kentleri bu biçimde gezilebilir. Benzer biçimde çıkış noktası benzer olmak üzere Arjantin ülkesinin Cordoba kentine trenle seyahat de mümkündür. Bu biçimde kıtanın güney bölgeleri de gezilebilir. Üstelik büyük bir liman kenti olan Bounes Aires'e de Cordobo'dan varış sağlanabilir.

Arjantin, Uruguay, Brezilya, Peru gibi dünyanın en otantik ülkeleri arasında gösterilen ülkeler ve onların ilgi çekici şehirleri Güney Amerika kıtasında bulunmaktadır. Bu kıtada trenle yolculuk yapmak isteyen gezginler ise belli rotaları kullanabilirler. Daha fazla başkentlerin ve kıyı şehirler ile liman kentlerinin görülmek istendiği kıtada, tarihi alanların yakınlarından geçen tren yolları da bulunmaktadır.

 

Dikkatli olunması Gerekenler:

Kıtanın en aktif tren yolları ise Peru, Bolivya ve Arjantin arasında yer bulur. Peru'nun liman kenti olan Lima üstünden bir çok Peru şehrine Şili sınırındaki Arica kentine ve Bolivya kentlerine ulaşım mümkündür. Bolivya'nın büyük kentlerinden birisi olan Santa Cruz kıtada merkez bir şehir olma özelliği taşıdığı için bir çok tren hattının şurada buluştuğu da söylenebilir.

Kıtanın doğu bölgeleri adına Brezilya ülkesi ziyaret edilmek istenebilir. Brezilya içerisinde çok fazla bağlantılı sefer olmasa da liman kenti Sao Luis'ten Carajas kentine ulaşım da sağlanabilir.

Seyahate çıkılmadan önce aktif çalışan rayların haritasına kesinlikle bakılmalıdır.

Güney Amerika kıtası Avrupa gibi tren yolları konusunda fazla gelişmiş bir kıta değildir. 

Güney Amerika kıtası vize yönünden muaf ülkelerden oluşur. Benzer zamanda tren bileti ücretleri de düşüktür.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Çek cumhuriyeti vizesi nasıl alınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?