Kundalini yoga hareketleri

Sona erdirmek için: Derin nefes alın, rahatlayın, sonra nefesinizi tutun. Sessizce oturun omurga ve vücudumuza enerji dolaşımını hiss...

 

Kundalini Yogası nefes ve hareketle sağlanan bir meditasyon türüdür. Beden üstündeki çakralarınızın çalışmasına yardım etmektedir. Düzenli yaptığınız zaman kendinizdeki fiziki, ruhsal ve zihinsel uyumu fark edeceksiniz. 

Spinal Flex

Sona erdirmek için: Derin nefes alın, rahatlayın, sonra nefesinizi tutun. Sessizce oturun omurga ve vücudumuza enerji dolaşımını hissedin.

Yararları: Bu egzersiz alt omurganızı uyarır. 

Yan sıkıştırmalar

Topuklarınız üstünde oturun. Arka omuzlar, parmaklarda ön ve başparmakları yerleştirin. Sola bükülün nefes alın, sonra sağa bükülün nefes alın. Yavaşçacık sırtınızdaki omurgada artan bir rotasyon hissedeceksiniz. Kolların özgürce sallanmasına izin vererek dirseği paralel tutun. Bu egzersiz, ayakta da yapılabilir. 1-2 dakika ya da 26 kere devam edin.

Yararları: Bu egzersiz ile kalp merkeziniz çalışır ve üst omurga uyarır.

Egzersizler

Pelvis Rotasyonlar

Kolay pozda oturun. Dizlerinizin üstünde ellerinizi yerleştirin. Derinden bir taşlama hareket çevresinde pelvis rulo olun. 26 defa uygulayın ve her yöne 1-2 dakika yapın.

Yararları: Bu egzersiz alt omurgaların rahatlamasını sağlamaktadır, sindirim yardım etmektedir.

Boyun Rolls

Düz ama rahat omurga ile oturun. Başınızı biraz geriye hareket ettirerek çenenizi de aşağı getirin, omurganın üzerinde oturuyor gibi hissedecek biçimde başınızı ayarlayın. Diğer yönde yavaş yapın ve daha sonrasında boynunuzu döndürün. Her bir yönde asgari bir dakika uygulayın.

 

Yararları: Bu egzersiz boyun gerginliği kaldırır ve tiroidi uyarır.

Sona erdirmek için: Bu egzersiz sonra, sessizce oturmalı, vücut ve omurganızı hissetmelisiniz.

Topuklar üzerinde Spinal Flex

Yararları: Orta omurga ve kol ile çakraları çalıştırır.

Topuklar üstünde oturun; ellerinizi yere koyun. Güçlü nefesle yukarıdaki gibi spinal esnekliğini devam edin. 1-2 dakika uygulayın.

Temel İlkeleri

Ses, nefes ve duruş kullanarak, Kundalini Yoga omurganın tabanında sarılı olan yılan gücünü (Kundalini) kurtararak ve yedi çakra yoluyla yukarı doğru çekerek ruhsal farkındalık geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Sağlıklı vücut bakımınn en ehemmiyetli etkenlerden biri esnek bir omurgadır. Bel ağrısı ve üst sırt ağrısı yetişkinlerde en çok görülebilen sağlık şikayetleridir. Kundalini yoga ile bu şikayetlerinizi azalmanız mümkündür. 

Spinal Flex

Kolay pozda oturun. Bilekleri tutun. Omuzları rahat ve başı düz tutarak, omurganızı ileri esnetin. Yukarı ve aşağı başınızı hareket etmeyin. Nefes alıp vererek rahatlayın. Derin nefesler ile ritmik devam edin. Nefes enerjinizi omurgada hissedip, omurganızı aşağıya doğru ilerletin. 1-3 dakika ya da azami 108 kez uygulayın.

Başlangıç

Sessizce oturun ve nefes alın. Bilinçli nefes yavaş ve karından alınır. Kendi ritminizi ayarlayın. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Buz pateni nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?