Kabızlık Nedenleri

Her beş kişiden birinde, bazen zaman zaman bazen de kronik olarak görülen kabızlığın kısaca sebepleri...

 

Kabızlığın çok farklı sebepleri olabilir fakat çok rahatsız eden midede şişlik hali ve karın ağrısı şeklinde zuhur eden belirtileri asla değişmez. Kafeini yani (çay, kahve, kola benzeri sıvı ürünleri) fazla tüketmek, hatta su yerine bunları çokça tüketip yeterince su içmemek, protein bazlı beslenmek, çok hareketsiz kalmak yani kısaca hareketsizlik veya kullandığınız bazı ilaçlar gibi pek çok neden kabızlığa sebep olabilir.

Kabızlık nedir?

Kabızlık kısaca nedir diye sorar isek, bağırsak hareketlerinin zorlaşması ve gittikçe azalmasıdır. Bağırsak hareketlerinin sık olması durumu, kişiden kişiye değişim gösterir. Birçok insanın düşündüğünün tam aksine, her gün tuvalete çıkmamak vücudumuzda bir sorun olduğu anlamına gelmemektedir.

Çoğumuz kabızlık sorununu dışkının çok zor çıkması, oldukça fazla ıkınmak, sert dışkılamak, boşaltım sırasında anüs'te hissedilen acı ve tam olarak bir boşaltım hissi yaşayamamak gibi durumlarla tanımlıyoruz. Ancak uzmanlara göre kabızlığın en önemli işaretlerinden biri de seyrek dışkılamak.

Kabızlık belirtileri

Eğer büyük abdeste çıkma oranı haftada bir veya ikiye indiğinde bu durumda kabızlık riskiyle karşı karşıyayız demektir. Kabızlık başka bir rahatsızlığın da belirtisi olabilmekte veya olmayabilir ama kendisi kesinlikle bir hastalık değildir ve hemen herkesin başına gelebilmektedir. Kabızlık vücudun yapısından kaynaklanan bir problemden çok bağırsakların işlemesindeki bir sorundan kaynaklanır ve bunun yanı sıra pek çok yaygın nedeni de vardır.

 

Kabızlık neden olur?

Özellikle diyet yaparken yeterince lif ve posa tüketmemeniz, fiziksel spor aktivitelerin az olması, bunlara ek olarak çok az sıvı tüketmeniz, bağırsak hastalıkları (bağırsak fıtığı, irritable barsak-bağırsak tembelliği), cerrahi operasyon veya doğum sonrasında pelvik taban kaslarınızın zayıflamaya başlaması, kullandığınız ilaçların etkisi gibi faktörler kabızlığı arttıran yönde etki ediyor.

Bunların dışında; psikolojik ve çevresel faktörler, doğuştan gelen bozukluklar, gebelik, yaşlanma, askerlik, seyahat gibi rutin hayatınızı değiştiren sebepler, dışkılama yapmaya elverişli koşullar olmadığı için dışkılamayı ertelemek (en önemli nedenlerden biridir), eklem sorunları ve parkinson gibi pek çok başka etken de kabızlığa neden olabilmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tansiyon neden yükselir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?