Buz pateni nasıl yapılır?

Buz patenine başlayacak olanların muhakkak bir eğitmen gözetiminde bu spora başlamaları tavsiye edilir. Çünkü normal zemin üstündeki ...

 

Buz pateni artık yalnızca kış mevsiminin etkili olduğu aylarda yapılabilen bir spor olmaktan çıkarak genel olarak AVM ve özel buz pateni sahalarında gerçekleştirilen ciddi bir hobi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sporun yapılmasına imkan tanıyan sahaların çoğalması ile beraber spora olan ilgi de gittikçe artmaktadır. Peki, buz pateni nasıl yapılmaktadır?

Buz Patenine Başlangıç

Buz patenine başlayacak olanların muhakkak bir eğitmen gözetiminde bu spora başlamaları tavsiye edilir. Çünkü normal zemin üstündeki hareketler ile buz üstünde yapılması gereken hareketler genel olarak benzer olmamaktadır. Şu nedenle hepsinden önce bir uzmandan yardım almanızı önermekteyiz.

Buz Pateni Öncesi Çalışmalar

Buz patenine başlamadan yani buzun üstüne ilk adımlar atılmadan çalışmalara normal zeminde başlanmalıdır. Şurada buz üstündeki adımlama teknikleri, denge durmak için gereken püf noktalar çalışılarak, ilk defa buza çıktığınızda yaşayabileceğiniz türlü kazalarında önüne geçilmiş olabilecektir.

İlk Kayma Deneyimleri

Sağ ayağınız ile ön dışa doğru hamle yaptığınız sırada sol ayağınız sol omuz başına bakmalı. Bu biçimde kendinize dayanarak oluşturarak kendinizi ileri atabilirsiniz. Sol ayak ile ileri hamlede ise bu sefer sağ ayak sağ omuz başına bakmalıdır. İlk denemelerde yavaş tekrarlar ile hareketi kanıksamanız sonrasında bu çalışmayı hızlı halde devam ettirebilirsiniz.

 

İlk adımlama çalışmaları sonrasında dengenizi sağladığınıza inanmanız halinde korkuluklardan uzaklaşarak ilk kayma deneyimlerini gerçekleştirebilirsiniz. İlk deneyiminizde şu biçimde kaymanız önerilir;

Bu hareket sonrasında yapılacak en temel ikinci çalışma ise slalom çalışmasıdır. Genel olarak eğitmenler bu hareketi denge çalışmalarında kullanır. Yere koyulacak dubalardan çapraz bir biçimde geçerek dubaların sonuna varılmaya çalışılır. Kayış sırasında yükün dizlere verilmesi ile gerçekleştirilir.

Daha ileri bir kayma gerçekleştirmek için yapılacak çok çalışma olsa da hobi olarak buz pateni yapacaklar için bu eğitimleri tam anlamıyla gerçekleştirmek büyük oranda yeterli olabilecektir.

Buz Zemine İlk Adım

Ek olarak bu noktada eğitmeniniz size nasıl düşmeniz gerekeceği konusunda da bilgiler verecektir. Düşüşünüzü ön tarafa doğru ayarlamalısınız. Arkaya düşmeler türlü ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Bu zemine ilk çıktığınızda yapılması gereken, zemin çevresinde bulunacak bariyerlere tutunarak (eğitim verilen bütün sahalarda bulunur) adımlama çalışmaları yapmak olabilecektir. Bu adımlama esnasında istem dışı olarak parmak uçlarınızda yürüme eğilimi gösterebilirsiniz. Fakat bu yanlıştır. Daha fazla dizler kırılarak bileklere ağırlık vererek yürümek gerekir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Güreş teknikleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 ecrin çabuk,

bundan daha çok, buzda yapılan hareketler ve nasıl yapıldığı lazım bana. mesela limon hareketi ve nasıl yapıldığı ve varsa püf noktası çok daha iyi olur.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?