Kek kalıbı nasıl yağlanır?

Genelde küçük gibi algıladığınız hatalar kekin kalıptan kolay çıkmamasına ayrıca parçalanmasına neden olur. Şu nedenle hiçbir basamağ...

 

Meyveli, kakaolu, tarçınlı, damla çikolatalı kekler pişerken mis kokularıyla evin her köşesine yayılır. Herkesin tek düşüncesi kekin bir an önce fırından çıkmasıdır. İşte bu noktada kek kalıbında pişen kekin bu kaptan çıkması problemi meydana gelir.

Genelde küçük gibi algıladığınız hatalar kekin kalıptan kolay çıkmamasına ayrıca parçalanmasına neden olur. Şu nedenle hiçbir basamağı atlamamalısınız.

Kek kalıbı nasıl yağlanmalı?

İkinci kısım daha önce kullandığınız kek kalıbının pek iyi temizlenmiş olmasıdır. Eğer kek kalıbını iyi temizlemezseniz ve kalıntılar kalırsa yeni döktüğünüz kekin hamuru bu kalıntılara çok kolay yapışacak ve çıkarma safhasında sorun yaratacaktır.

Katı yağ buzdolabından çıktığı anda hemen kalıba sürülmelidir. Eğer dışarıda bekletirseniz sıvı yağ ile benzer özelliğe sahip olacak ve kekin kalıba yapışmasını engellemeyecektir.

Katı yağı kalıba sürerken bir fırçadan yardım alacağınız gibi eldiven vasıtasıyla da sürebilirsiniz.

Bütün kek kalıbını yağlamak için averaj yarım yemek kaşığı katı yağ yeterli olabilecektir.

Kekinizin kalıptan kusursuz biçimde çıkması için ilk basamak, kek kalıbının yıpranmamış olmasıdır. Fazla kullanılmış olduğu için deforme olmuş kek kalıbı, keki yapıştıracaktır.

Bu aşamadan sonra unlamaya geçmeniz gerekmektedir. Kek kalıbını yalnızca katı yağ ile yağlarsanız sonucunuz tam olarak başarılı olmayabilir. İşi garantilemek için un kullanmalısınız. Bir miktar unu kalıba serpin.

 

Kek kalıbınızı yağlarken kesinlikle katı yağ kullanmalısınız. Katı yağ olarak kullanabileceğiniz yağlar arasında margarin ve tereyağı gelir. Kalıp yağlarken sıvı yağ tercih etmeyin. Sıvı formdaki yağlar kekin kalıba yapışmasını net olarak engellemez. Bunu yapmak için tereyağı yahut margarin tercih edilmelidir.

Katı yağı kek kalının her bölümüne pek güzel biçimde sürmeniz bu noktada çok büyük önem taşımaktadır. Unutmayın ki katı yağı sürmediğiniz küçücük bir köşe bile kalsa kek kalıba yapışacaktır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Patates nasıl soyulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?