Dibek kahvesi nasıl yapılır?

Değişik dibek kahvesi tarifleri de bulunur. Damla sakızlı, çikolatalı, vanilyalı dibek kahveleri tadılmaya değer olabilecektir. Örnek...

 

Kahvenin Türk kültüründe ayrı bir yeri vardır. Her nerede olursanız olun kahvenin adı, tadı yahut kokusu kültürümüzdeki misafirperverlik, güzel sohbet, hatır, dinlenmek ve fal kelimelerini bize çağrıştırır. Bir yudumuyla bizi alıp başka yerlere götüren bir içecektir kahve.

Değişik dibek kahvesi tarifleri de bulunur. Damla sakızlı, çikolatalı, vanilyalı dibek kahveleri tadılmaya değer olabilecektir. Örnek vermek gerekirse; farklı bir dibek kahve tarifine göre havanda dövülen kahvenin yanına Hindistan cevizi, mercan köşkü ve kakule atılıp tamamı aynı zamanda dövülmektedir. Pişirme aşaması ise benzer bildiğiniz Türk kahvesi gibi yapılmaktadır. Ama pişirmedeki bir değişiklik ise kahvenin hızlı karıştırılması gerektiğidir. Cezvenin içine kahve ve suyu eklediğinizde Türk kahvesinde çok fazla karıştırmayız ama dibek kahvesinde hızlı ve sert karıştırmalıyız. Çünkü dibek kahvesi havanda dövülmesi sebebi ile çekirdekli bir yapıya sahiptir. Bu çekirdeklerin erimesi ve kahveyi içerken rahatsız etmemesi için hızlı karıştırarak onları da eritmek için bu işlemi uygularız.

Dibek kahvesi hakkında bilinen bilgilerin tersine dibek kahve bir pişirme yöntemi değildir. Kahve çekirdeklerinin dibek adlı taştan veyahut ağaçtan yapılmış havanda dövülmesiyle elde edilir. Kahveler genelde kahve değirmenlerinde öğütülerek pişirmeye kullanıma hazır duruma getirilir. Lakin dibek kahvesini değişik yapan yanı ise Türk kahvesine göre daha yoğun bir kıvama sahiptir ve kahve değirmenlerinde değil dibek adını verdiğimiz havanda dövülmesidir. Bu yüzden de kahve çekirdekleri tam anlamıyla değirmendeki gibi ezilmez; iri parçalar içermektedir.

 

Enfes dibek kahvesinin insan vücudunda da gözlemlenen çokca yararı vardır. Bunlardan bazıları şunlardır; dibek kahvenin ağrı kesici özelliği vardır, cilt koruyucudur, cildi güzelleştirir ve pürüzsüzleştirir, kolesterol azaltıcıdır, Parkinson düşmanı ve benzer zamanda kanser düşmanıdır. Ek olarak kahvenin herkes tarafından bilinen konsantre edici özelliği vardır. Hassaten yoğun iş temposuna sahip çalışanların veya fazla sınav yükü olan öğrencilerin en fazla kullandığı içecektir. Kahve uyarıcı bir etkiye sahip olduğundan dolayı sabahları kahve içmek yoğun bir güne başlamak için iyi bir seçenek olabilecektir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Salçalı sosis nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?