Karnabahar nerede yetişir?

Dünyada karnabahar üretimi ise her şeyden önce Avrupa kısmında yoğun halde sürmüştür. Daha sonrasında Hindistan ve Çin'e yayılmıştır....

 

Turpgiller (Brassicaceae) familyasına mensup olan karnabahar bitkisi brokoli, lahana, kara lahana ailesine benzer. Karnabahar, tanecikleri etli ve beyaz renkte olan yuvarlak yapıda ılıman iklim bölgelerini seven tanecikleri yenen bir bitki olarak bilinmektedir.

Dünyada karnabahar üretimi ise her şeyden önce Avrupa kısmında yoğun halde sürmüştür. Daha sonrasında Hindistan ve Çin'e yayılmıştır. Dünya karnabahar üretiminde Çin ve Hindistan söz sahibi olan ülkelerdir. Diğer önemli karnabahar üreten ülkeler; ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Japonya, Mısır, Fransa, Pakistan ve Almanya'dır.

Türkiye'de şu anda karnabahar üretimi Orta Karadeniz kısmında, Samsun ve Bafra ovasında yetiştirilir. Amasya, Tokat, Tekirdağ, Mersin, Adana, Bursa, İzmir, Çanakkale, Balıkesir ve Konya diğer önemli karnabahar üreten bölümlerdir.

Ana vatanı Akdeniz kısmı olan karnabahar bitkisi dünyada üretimi ve tüketimi yaygınlaşmaya başlayan gıdalardandır. Türkiye türlü iklime ve bitkiye sahip olduğundan ötürü karnabahar yetiştiriciliğine de müsait bir bölgedir. Anadolu topraklarında karnabahar üretimi en fazla Ege kısmında yapılr. Ege bölgesini, Marmara kısmı, Akdeniz kısmı ve Karadeniz bölümü takip eder.

Karnabahar Yetiştirmek İçin Gerekenler

Don süresinin uzun olduğu bölgeler karnabaharın gelişimi açısından risklidir. Sıfır derece altı sıcaklığın uzun olması karnabahar kök gelişimi için negatif sonuçlar doğurur.

 

Sıcaklık ve nem karnabahar üretimi için son derece önemlidir.

Toprak pH 5.5-6.5 arasında olması gerekmektedir.

Çiçeklenme zamanında oluşacak rüzgar ve şiddetli yağmurlar karnabahar çiçeklerine zarar verebilir.

Büyüme ve gelişme devrinde ışığa ve suya ihtiyaç duyar.

Karnabahar bitkisine en fazla zarar verenlerin başında yabancı otlar gelir. Yabancı otların devamlı takip edilmesi gerekmektedir.

Karnabahar ekimi Türkiye'de çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında yapılmaktadır.

Humuslu, killi, su tutabilen, nemli ve iyi drene olmuş topraklar en verimli topraklardır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ginkgo biloba nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?