Ielts'e nasıl kayıt olunur?

Kayıt için internet yahut şube üstünden başvuru yapılabilmektedir....

 

Açılımı International English Language Testing System olan sınav, İngilizce'nin kullanılmış olduğu her alanda geçerliliği kabul edilen bir ölçme sistemidir. British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) kurumları tarafından sınav soruları ortaklaşa hazırlanır. 

Kayıt için internet yahut şube üstünden başvuru yapılabilmektedir.

Sınav, Türkiye'de İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenir. Sınava başvuru için internet sistemi yahut şubede kayıt yöntemi kullanılabilmektedir. Dünyada bir çok seçkin üniversite bu sınava göre öğrenci kabul eder. İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin üniversitelerinde okumak için bu sınava girmek gerekmektedir. Türkiye'de de Boğaziçi ve Bilkent gibi üniversitelerde geçerliliği kabul edilir. YÖK, yapılmış olan yeni düzenlemeyle IELTS'nin YDS'ye olan denkliğini değiştirmiş ve kabul etmiştir.

IELTS'de listening (dinleme), writing (yazma), speaking (konuşma) ve reading (okuma) aşamaları uygulanmaktadır. Konuşma bölümü sonrasında düzenlenir. Diğer sınav aşamaları için toplam süre 165 dakikadır. 

1. Aşama

İnternet üstünden yapılacak olan başvurularda 'IELTS Başvuru' seçeneği tercih edilir. Nüfus cüzdanı veyahut renkli pasaport çıktısının sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

2. Aşama

 

Bu kısımda sınav ücreti yatırılır. Kredi kartı ile veyahut havale yöntemi ile 48 saat içinde sınav ücretinin yatırılması gerekmektedir.

3. Aşama

Başvurunun yapılmasının sonrasında adayların mail adresine onay mesajı gönderilir. Bu mailde sınav hakkında tüm bilgiler yer bulur.

İnternet dışında şubeden kayıt yaptırmak isteyen kimselerin British Council şubelerine gitmesi gerekmektedir. Başvuru formunun doldurulmasından sonra sınav ücreti yatırılır ve onay mesajının gelmesi beklenir. Akademik ve genel eğitim sınavlarının tercihi de orada yapılmaktadır. Kayıt ücreti 500 TL'dir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Açık öğretim lisesine kayıt nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?