Su klordan nasıl arındırılır?

Suyu türlü kimyasallarla klordan arındırmak mümkündür. Kükürt gibi, bunlardan bazıları zehirlidir ve kullanımı tehlikelidir. Diğerler...

 

Sağlık ve güvenlik açısından su arıtımı klor ile yapılmaktadır, zira klor tifo ve kolera gibi su kaynaklı hastalıklara sebebiyet veren mikroorganizmaları öldürür. Fakat akvaryum ya da evlerde kullanılan suların klorsuz olması gerekmektedir benzer zamanda pekçok kimse da belli bir klor tatı içermeyen su tüketmeyi tercih eder.

Suyu Kimyasal Etkisizleştirme Yöntemiyle Klordan Arındırma

Suyu türlü kimyasallarla klordan arındırmak mümkündür. Kükürt gibi, bunlardan bazıları zehirlidir ve kullanımı tehlikelidir. Diğerleriyse askorbik asit veya C vitamini gibi daha güvenli ve ayrıca yenilebilirdir. Sodyum tiosulfat, sodyum sülfit ya da Sodyum bisülfit diğer seçeneklerden bazılarıdır. Elde edilen yan ürünler çeşitlidir ve bazı hallerde -örnek verilecek olursa, klordan arındırılmış suların nehirelere dökülmesi-- nehirlerde azalan çözünmüş oksijen oranı nedeni ile bazı çevre düzenlemeleri geçerli olur. Bu olay 'oksijen atığı' olarak adlandırılmaktadır. Yine eğer suyunuzu balığınız için arındırmaya çalışıyorsanız, içme suyunuzun kloramin eklentili olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, etkisizleştirme için faklı kimyasallara ihtiyacının olabilecektir.

Suyu Filtreleme Yöntemiyle Klordan Arındırma

Klor akan sudan bir kömürlü filtre vasıtasıyla parçacıklar durumunda arındırılabilmektedir. Karbon, klorin iyonlarının kömürün yüzeyinde moleküler bir bağ kurarak birleşmesini sağlamaktadır. Minnesota Sağlık Bakanlığı filtrelerin boyutunun arıtılacak su miktarı için doğru ayarlanmasının önemini vurgulamakta ve kömürün sürekli olarak değiştirilmesi gerektiğini söylemektedir. Diğer bir filtreleme yöntemi de bakır-çinko alaşımı kullanarak serbest kloru oksidasyon yoluyla klorüre çeviren kinetik ayrıştırma akımıdır. Suyu kloraminden arıtmak için kapsamlı bir karbon filtre (kloramin molekülünün klor parçasını arındırmak için) ve onu takip eden geçişim yahut kontrol filtresi (suyu amonyaktan arındırmak için) gereklidir.

 

Klor dioksit

Klor dioksit sudaki mikroplar için kullanılan su katkı maddesidir ve benzer zamanda tat ve koku denetleme için de kullanılabilmektedir. Bekleyen suda hızla yok olur.

Suyu Buharlaşma ile Klordan Arındırma

Kloru sudan ayırmanın en basit yolu buharlaşmasıdır. Klor oda sıcaklığında bir gazdır, bu da suyun içine yayılmış olan moleküllerinin zaman geçtikçe sudan ayrılarak havaya yayılacağı anlamına gelir. Bu işlem için gerekli olan süre hava ve su sıcaklığına bağlı olarak değişir. Suyu ısıtma veyahut kaynatma prosesi hızlandıracaktır. Bir başka etken de, su hacmi için kullanılan yüzeyin genişliğidir yani suyun yüzeyini daha büyük bir hava alanına maruz bırakan geniş ağızlı bir kap klorun sudan çok çok çabuk ayrılmasını sağlayacaktır. Bu metod sadece kloru sudan ayıracaktır ama çokca modern su arıtma sistemi kloramin kullanır. Kloraminlerin sudan arıtılması için buharlaşma yöntemi yeterli değildir, şu nedenle balığınızın suyunu değiştirirken su kanalınızın kloramin kullanıp kullanmadığını kontrol edin. Kullanıyorlarsa, balığınız için daha güvenli bir su kullandığınızdan emin olun.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Ahududu lekesi nasıl çıkar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?