Ihlamur ağacı bakımı

Eğer toprağın bulunmuş olduğu yerde yüksek oranda solucan görüyorsanız şaşırmayın. Bu toprağın ve ağacın gelişiminin güzel olduğunu g...

 

Hassaten Orta Avrupa'da ıhlamur ağaçları vermiş olduğu güzel kokudan olsa gerek, merkezlerde buluşma noktası, köylerde evlenecek kızların kendini gösterdikleri yer olarak kullanılırdı. Ek olarak festival alanları başında ve köy mahkemelerinin kuruldupu yerlerde de bulunmaktadır. Ek olarak Germen ve Slav halkları ıhlamur ağacını kutsal kabul etmektedirler.

Eğer toprağın bulunmuş olduğu yerde yüksek oranda solucan görüyorsanız şaşırmayın. Bu toprağın ve ağacın gelişiminin güzel olduğunu göstermektedir 

Ihlamur, dünya içinde takriben otuz değişik türde yetiştirilen bir ağaçtır. Türkiyede de çok yaygın olarak yetişmektedir. Cadde ve sokak aralarında, park ve bahçelerde devamlı görebilirsiniz. Yaz aylarının başlarında vermiş olduğu güzel koku ise sizi mest etmekle kalmaz benzer zamanda sakinleştirir ve huzur vermektedir.

Genelde ülkemizin Doğu Karadeniz kısmında, Marmara’da, Ege’de ve Akdeniz sahillerinde rahat bir biçimde yetişebilir. Ihlamur ağacı yetiştiği yere göre de değişik renkler almaktadır. Bazı kısımlarda sarımsı bazı bölümlerde ise pembemsi renktedir. Ihlamur üretimi ise tohumla yapılabileceği gibi çelik, kalem aşısı ve daldırma yöntemleri ile de yapılmaktadır. Tohum ile çok uzun zaman aldığı için genelde daldırma ile çoğaltılır.

Hassaten sıcaklığın siddetli ve yüksek olduğu nemli yerlerde, ıhlamur ağaçları haziran ve ağustos ayları arasında kuruma yapabilir. Kenarından piç adıyla anılan sürgünler çıkarabilir. Yapraklar kuruma ve sararma yapabilir. Bunun sebebi ya ıhlamur türürün o kısma münasip olmaması veyahut düzenli sulamıyor olmanızdır. Bu sebep ile sürekli biçimde ihmal etmeden toptak yumuşak kalacak kadar sulamalısınız.

 

Ihlamur bitkisi ılıman iklim özelliklerini istemektedir. Güneşli ve sıcak havanın hakim olduğu yerleri sever. Derin, besin maddelerince zengin olan humuslu topraklarda çok rahat yetiştirilebilmektedir. Dona karşı  da çok dayanıklıdır. Ihlamur ağacında gübreleme ise yanmış hayvan gübresi ile yapılmaktadır. Ağaç dikiminde yanmış hayvan gübresini döküp karıştırmanız gerekmektedir. Yaprakların sağlıklı ve kurumadan düzün bir şekilde gelişmesi için düzenli biçimde sulamalısınız.

İlaç yaparken kullanılmaktadır. Çay olarak tüketiminde çokca sağlık probleminin doğal reçetesidir. Çay tüketiminin idrar söktürücü ve rahatlatıcı bir etki yapması da sağladığı faydalardan birkaçıdır. Peki ıhlamur ağacı nasıl yetişir?

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Mutfak rengi nasıl seçilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?