Reflü neden olur?

Mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasıyla oluşan bir rahatsızlık olan reflünün nedenleri, belirtileri ve reflü tedavisi nasıl yapılır? hakkında bilgiler...

 

Reflü nedir?

Reflü, yenilen yemeklerin veya mide asidinin mideden yemek borusuna doğru çıkarak bu bölge üzerinde ağrı, yanma hissi ve tahriş oluşturmasına denilir. İlerleyen reflü aşamalarında midede bulunan acı sıvı ağza kadar gelebilmektedir. Reflü hastalığı sürekli tekrar ediyorsa yemek borusunu ciddi anlamda tahriş eder ve ilerleyen süreçte tahrişe bağlı olarak ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Reflü belirtileri nelerdir?

Reflünün ortaya çıkmasıyla kişi üzerinde reflüye dair bazı tipik belirtiler gözlemlenir. Bu belirtileri genel olarak sıralamak gerekirse:

Kalpte ve göğüs kısmında ağrı,

Midenin üst kısmında ağrı,

Hazımsızlık, geğirme, şişkinlik,

Ağza acı su gelmesi,

Ağız kokusu,

Tekrar eden zatürre,

Boğazını sık sık temizleme ihtiyacı,

Uyku esnasında kısa süreli solukların durması,

Öksürük,

Boğaza bir şey takılmış veya kaçmış hissi,

Seste hırıltı ve kısılma

gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Yukarıda yer alan reflü belirtileri başka hastalıklarda da görülebileceği için doğru teşhisin konulabilmesi için genellikle doktorlar endoskopi yardımıyla mide ve yemek borusunu inceleyerek kesin tanıyı koyar.

Reflünün nedenleri

Yemek borusu ile mide arasında kapı görevini üstlenmiş bir mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizma sayesinde yemek borusundan gıdaların geçmesi izin verilirken midede ki asidin ve yiyeceklerin geri çıkmasına izin vermemektedir. Bu mekanizma bozulduğu esnada reflü hastalığı belirmektedir.

 

Hayatı diğer kişilere nazaran daha stresli olan kişilerin mideleri normale göre daha fazla asit üretimi gerçekleştirdiği için reflü etkileri daha belirgin bir haldedir. Reflü ağır yemek tüketimi sonrası, baharatlı, yağlı, kızartılmış, midenin sindirmekte zorlandığı yiyecekler sonrasında ağrı artış göstermektedir. Yemek sonrası uzanmak, yatmak veya uyumak reflü etkilerini artırmaktadır.

Reflü nasıl tedavi edilir?

Kesin olarak tanı konulmuş reflü rahatsızlıklarında sürdürülen ilaç tedavisi çok etkili değildir. İlaç tedavisi bırakıldıktan sonra reflü belirtileri kendini tekrar gösterir. Reflü için uygulanan farklı bir tedavi yöntemi de kapalı reflü ameliyatıdır. Bu tedavi sayesinde yaklaşık %90-95 oranında başarı sağlanır. Kapalı reflü ameliyatı yaklaşık 2 saat sürmekle birlikte hasta bir iki gün içerisinde normal hayatına devam edebilmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Fibromiyalji nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?