Sakızlı muhallebi nasıl yapılır?

Sakızlı muhallebinin yanına damak zevkine göre dondurma, fındık ve ceviz de eklenebilen bu leziz tatlı yediden yetmişe her insanın fa...

 

Sakızlı muhallebi hem tarifi hem yapımı kolay olan sütlü tatlıların başında gelir. Gerek damaklarda bıraktığı güzel lezzeti gerekse hafif ve kolay sindirilebilen bir tatlı oluşuyla sofraların vazgeçilmeyen tadı ve haziran ve ağustos ayları arasında sevilerek yenen bir tatlı türüdür. Bilhassa sıcak günlerde eve gelen misafirlere ikram edilebilecek stabil tariflerden biri olması ve hamurlu tatlılara oranla daha az kalori içermesi sakızlı muhallebinin kolay bir şekilde menülere eklenmesini sağlamaktadır.

1 litre soğuk süt

1 paket vanilya

1 çay kaşığı tereyağı

2 adet damla sakızı

1 çorba kaşığı un

1 çorba kaşığı nişasta

1 su bardağı şeker

Sakızlı muhallebinin yanına damak zevkine göre dondurma, fındık ve ceviz de eklenebilen bu leziz tatlı yediden yetmişe her insanın favorilerindendir. Damla sakızının güzel ve egzotik tadı muhallebiye ayrı bir tat vermektedir. Damla sakızının tadını sevmeyenler normal sakızı da rahatlıkla tariflerinde kullanabilirler. Diyabet hastaları veyahut diyette olanlar için şeker yerine tatlandırıcı kullanılarak da yapılabilen bu tatlı çok fazla tüketilmediği zaman kilo da yapmaz. Ek olarak normal süt yerine yağsız süt kullanılarak da kalori miktarı düşürülebilir.

Sakızlı muhallebi yapmak için malzemeler:

Yapılışı

Çırpma teliyle kıvama bakıldığı zaman muhallebi sakız gibi uzayacaktır. Geniş kenarlı bir servis kabı biraz su ile ıslatılır ve muhallebi servis kabına düzgünce dökülür. Şurada takriben 2 saat soğumaya bırakılan muhallebi daha sonrasında dilim dilim kesilerek yahut yuvarlak servis kaplarına konulmak suretiyle sade olarak ya da sade dondurma ile servis edilir.

 

Sakız bir parça şekerle beraber toz durumuna gelinceye kadar dövülerek bir kenarda bekletilir. Sakız dışarısındaki bütün malzemeler büyük bir tencere içinde çırpma teli kullanılarak karıştırılır.

İsteğe bağlı olarak az ölçüde hindistan cevizi yahut marketlerde satılan çikolatalı soslar da sakızlı muhallebiye eşlik edebilecek diğer tatlar olabilir.

Orta - kısık ateşe konan karışım ortasından kabarana kadar devamlı karıştırılır. Daha sonrasında ateşten alınmak suretiyle hazırlanan damla sakızı eklenmektedir. Karışım sıcak tencerenin içerisinde takriben 10 dk veyahut mikserle 5 dk kadar çırpılır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Limon neden küflenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?