Çim adam nasıl sulanır?

Çim adamların suyun yanısıra D vitaminine de ihtiyaçları olabilir. Bu sebep ile, çim adamların güneş alan bir yerde bekletilmeleri ge...

 

Çim adam sahibi olmak, küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de eğlenerek yaptığı bir aktivitedir. Hayli sevimli görünümleri olan bu nesneler benzer zamanda birine hediye etmek için de güzel seçenek. Tabii, bakımları ve özel olarak ta sulanmaları konusunda dikkatli olunması gerekli olan birkaç önemli nokta var. Çim adamlar, bakımı ve sulanması gerektiği gibi yapılmadığı sürece hemen çürüyebilirler. 

Çim adamların suyun yanısıra D vitaminine de ihtiyaçları olabilir. Bu sebep ile, çim adamların güneş alan bir yerde bekletilmeleri gerekmektedir. Çünkü ihtiyaç duydukları D vitaminini güneşten kolaylıkla alabilirler. Bunu yapmak için gün içinde yalnızca 2 yahut 3 saat süresince güneş alan bir bölümde tutulmaları yeterli olabilecektir. Evin içinde güneş alan bir bölüme çim adamlarınızı 2-3 saatliğine yerleştirebilirsiniz. 

Sulama konusunda dikkatli olmanız gerekli olan diğer önemli nokta ise sulama miktarıdır. Çim adamlara az ölçüde su vermelisiniz. Bunu yapmak için şırınga yahut ufak boyda sulama kapları kullanabilirsiniz. Çim adamlara çok ölçüde su verilmesi ve bu biçimde çamura dönmeleri zararlıdır. Yalnızca yüzeyi ıslatacak kadar su çim adam için yeterli olabilecektir 

Çim adamlar sulandıkça daha hızlı ve gür bir büyüme gösterirler. Lakin çimlerdeki büyüme de kontrollü olmalıdır. Çimlerin çok fazla uzaması solmaya yol açar. Benzer zamanda çıkacak diğer çimlerin de ömürlerinin kısalmasına yol açabilirler. Bundan dolayı, uzayan çimler ara sıra kesilmeli ve daha kuvvetli ve renkli çimlerin çıkmasına ortam hazırlanmalıdır. Çimleri keserken ufak bir makastan yardım alabilirsiniz. Çimleri keserken yarısından fazlasını kesmediğinizden de emin olun. Aksi durumda, çim adamınız solabilir. 

 

Çim adamların sulanması konusunda ilk dikkatli olunması gerekli olan gün içindeki sulama sayısıdır. Çim adamları günün içinde yalnızca iki kez sulamak yeterlidir. Sabah ve akşam saatlerinde iki kez sulama yapabilirsiniz. Seçeceğiniz saatler ne olursa olun, bunun içinde sabah saatlerinin olmasına özenli olun. Bu, çim adamın renklerinin daha canlı olmasını sağlamaktadır. Çim adamınızı günün benzer saatlerinde sulamaya . Böylelikle çim adam sulama saatlerine alışacaktır. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Yatak odası nasıl renkli döşenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?