Zeytinyağı saçtan nasıl temizlenir?

Eğer saç temizliğinde zeytinyağı sabunu, kükürtlü sabun vb. doğal ürünler kullanılıyorsa, saçlardan zeytinyağının arındırılması için ...

 

Saç bakım uygulamalarında en çok kullanılan maddelerden birisi zeytinyağıdır. Nemlendirici ve besleyici etkisiyle çokca saç maskesi tarifinin de ana maddesi olan zeytinyağı saçı besler ve canlandırır. Saçların daha parlak ve daha yumuşak olmasında gayet etkili olan zeytinyağı ek olarak saç uçlarındaki kırıkları azaltır ve kepek oluşumunu da engeller. Ama çoğu kişi bu faydalarına karşın saç bakımında zeytinyağı kullanımına mesafelidir.

Zeytinyağı Saçtan Nasıl Temizlenir?

Eğer saç temizliğinde zeytinyağı sabunu, kükürtlü sabun vb. doğal ürünler kullanılıyorsa, saçlardan zeytinyağının arındırılması için de bu sabun çeşitleri kullanılabilmektedir. Bu temizlik ürünlerinin kullanımında da yine yıkama suyunun ılık olmasına dikkatli olunması gerekir.

Yapılmış olan bakım uygulamasından sonra zeytinyağının saçtan arındırılması için hepsinden önce saçların ılık suyla durulanması gerekmektedir. Bu bölümde suyun soğuk veyahut sıcak olmamasına dikkatli olunması gerekir. Soğutulmuş su akışkanlığını düşüreceğinden zeytinyağının saçtan temizlenmesini zorlaştırır. Yıkamada kullanılacak suyun sıcak olması ise saçların hızla nem kaybetmesine neden olur ve bu hal da zaman ve emek harcanarak, saçın nem dengesinin sağlanması için yapılmış olan uygulamanın etkisini ciddi miktarda azaltır. Saçların ılık ve bolca su ile durulanması nihayetinde saç derisi ve saç tellerindeki zeytinyağının büyük bir bölümü temizlenmiş olur.

 

Ilık suyla yıkama işlemi sonrası zeytinyağının saçtan tümüyle temizlenebilmesi için saçların olağan halde yıkanması yeterlidir. Bunu yapmak için daima kullanılan şampuan tercih edilebilmektedir. Lakin kullanılacak şampuanın organik bir ürün olması ve cilt tipine münasip özellikte olması hep en etkili sonucu vermektedir. Saçlar bolca şampuan kullanılarak ve ılık suyla yıkanarak kalan zeytinyağından temizlenebilir. Bu bölümde şampuan uygulamasının birkaç defa tekrar edilmesi gerekebilir.

Zeytinyağının saçtan temizlenmesi için tercih edilebilecek diğer bir madde de sirkedir. Doğal madde olan sirkenin saçtaki zeytinyağının temizliği için kullanılması için yarım kova kadar ılık su içine yarım su bardağı elma sirkesi ilave edilmelidir. Hazırlanan sirkeli suyla saçlar yeteri miktarda durulanarak saçlardaki ve saç derisindeki zeytinyağı temizlenebilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Açık tenlilere uygun saç renkleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?