Diyette pilav yenir mi?

Şahısların diyet programlarını uygularken yaptıkları en büyük hatalardan biri de ekmeği beslenmeden çıkarmaktır. Diyet yaparken genel...

 

Son yıllarda pekçok insan fazla kilolarından kurtulmak için türlü yöntemler izlemektedir. Kilo vermek için genelde spor yapılsa da yapılmış olan sporun sağlıklı diyet ile desteklenmesi gerekir. Bunu yapmak için de kilo vermek isteyen herkes kendi bünyesine uygun biçimde diyet programlarını uygulamaya çalışmaktadırlar. Diyet porgramları kendi içlerinde farklılıklar gösterse de genelde yağlı ve kalorisi yüksek besinlerin çıkarılması sonucu oluşur. Pilav da fazla kalorisi ve çok sağlıklık bir gıda olmadığından ötürü diyetten programlarına eklenmemesi uzmanlarca tavsiye edilir.

Şahısların diyet programlarını uygularken yaptıkları en büyük hatalardan biri de ekmeği beslenmeden çıkarmaktır. Diyet yaparken genel düşünce ekmeğin tüketilmemesi gerektiğidir. Bu doğru hareket değildir. Ekmek 2-3 dilim de olsa vücudumuza alınması gerekli olan bir gıdadır. İnsanlar ekmeği çıkardıkları için de yemeklerine pilavı eklerler. Çünkü ekmek olmadığında onun vereceği doygunluk hissini pilav ile sağlamaya çalışırlar. Bu mutlaka yapılmaması gerekli olan bir harekettir. Çünkü pilavın vereceği kalori ekmeğin vereceğinin yanında hayli fazladır. Bu nedenle diyet programları uygulanırken 1 tabak pilav tüketileceğine yemek boyunca 2-3 dilim ekmek yemek kilo verme işlemine daha çok yardım eden olabilecektir. Diyet yapanların bu hale dikkat etmeleri tavsiye edilir.

 

Kilo vermek için gereken olan tek şey vücudumuza alınan enerjinin harcanan enerjiden az olması gerekir. Lakin hassaten pirinçten yapılmış olan pilav bu dengeyi sağlamak için uygun besin değildir. Pilav yendiğinde hem yüksek kalori alınır aynı zamanda uzun bir zaman tokluk hissi olmaz. Çünkü pilav karbonhidrat ağırlıklı bir besindir. Eğer pilav tüketilmek isteniyorsa bulgur pilavı veya kepekli pilav pirinç pilavına tercih edilmelidir. Çünkü bunlar pirinç pilavına göre hem daha çok ölçüde lif içermektedir aynı zamanda daha uzun bir zaman tokluk hissi vermektedir. Böylece kan şekerinin dengelenmesine daha çok yardım eder. Ek olarak yapılmış olan test sonuçları sonunda hafta içinde 5 veya daha çok pirinç pilavı tüketen insanlarda diyabet probleminin görülme riskinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Diyette makarna yenir mi? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?