Pamuklu gömlek nasıl ütülenir?

Gömleğin omuz bölümleri gömlek ütü masasında düz dururken ütülenemez, ütülenirse çizgi durumunda iz kalır. O yüzden omuz bölümleri üt...

 

Ütü yapmak çokca insana göre en zor ev işlerinin başında gelir. Ütülenecek giysi pamuklu gömlekse, hal daha da zordur. Fakat bazı püf noktalarıyla bu iş hem zevkli aynı zamanda kolay olabilir.

Gömleğin Omuzları Ütülenirken Ütü Masasının Köşesi Kullanılır

Gömleğin omuz bölümleri gömlek ütü masasında düz dururken ütülenemez, ütülenirse çizgi durumunda iz kalır. O yüzden omuz bölümleri ütü masasının daha ince olan köşe bölümüne giydirilerek ütülenir. Sıra kollara geldiği zaman kolların alt dikişlerinin düz halde ütü masasına değdiğinden emin olunmalıdır, aksi halde kolun üst kısımlarında birden çok çizgi oluşur ve göze güzel görünmez.

Pamuklu gömlekleri ütülemek kumaş yapısı yüzünden ve ütülenmesi gerekli olan çok detay olduğu için daha zordur. Ama gömleğin temiz ve düzgün ütülenmiş olmasına gerek iş görüşmelerinde gerekse gündelik hayatta çok dikkar gösterilir. Kırışık bir gömlek giyen kişinin kendisine ve yaptığı işe özen göstermediği düşünülür. Pamuklu gömlekleri kolay bir şekilde ütülemek için bazı püf noktaları bilmek ve bunları uygulamak gerekmektedir.

Gömleklerin En Dikkat Çeken Yerleri Yaka ve Manşetlerdir

Gömlekleri ütülemeye arka bölümünden (sırtından) başlamak gerekmektedir. Gömleklerin en fazla görülebilen ve ütüsünün en düzgün olması gerekli olan yerleri kollar, manşetler ve yakadır. Arka kısmı genel olarak ceket içerisinde kalır, giyildikten sonra kırışsa da dikkat çekmez. Arka kısım ütülendikten sonra gömleğin yan bölgelerine (göğüs) geçilir. Düğmelerin bulunmuş olduğu alanda dikkatli olunması gerekli olan, ütü ucunun her düğme arasına girmesidir. Düğme üstünden ütüleme yapılmamalıdır çünkü ütü ısısı düğmeyi aşarak kumaşa geçemez ve bu bölgeler kırışık kalır.

 

Manşetler Ütülenirken Düğme Açık Olmalıdır

Kollar ütülendikten sonra sıra çok önemli kısımlardan biri olan manşetlere gelir. Düğme açılır ve manşet bir şerit durumunda ütü masasının üstünde düz durumda ütülenir. Manşetler ütülenirken diğer yöntem de manşetin düğmesi ilikliyken arasına rulo biçimine getirilmiş havlu koymaktır.

Ütü Ayarının Pamuklu Kumaşa Uygun Olması

Pamuklu gömlekleri kolay bir biçimde ütülemek için ilk başta kullanılan ütünün buharlı ve “pamuklu kumaş” ayarına getirilmiş olması gerekmektedir. Ütünün buharlı olması ve sıcaklığının pamuklu kumaşa göre ayarlanması gömleği ütülerken kırışıkların tek seferde açılmasını sağlamaktadır, ütüleme süresini azaltır. Buharlı ütüyle pamuklu gömlek ütülerken daha iyi sonuç almak için gömlek yüzeyinin üstüne ince tülbent serilebilir. Tülbent buharın gömlek yüzeyindeki kırışıklıkların daha kolay açılmasını sağlayacaktır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Bahar temizliği nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?