Antalya'da görülecek yerler

Tarihe, mimariye ve sanata meraklıysanız; Aspendos Tiyatrosu saydığımız saydığımız bu 3 unsura da fazlasıyla sahip. Antalya'nın Serik...

 

Antalya, Akdeniz'in sıcak ve çok önemli sahil kentlerinden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı, eşi bulunmaz bir tatil başkentidir. Bu konumuzda sizi Antalya'ya götürüyoruz. Gezilecek, görülecek yerlerini sizlerle tanıştırıyoruz.

Aspendos Amfi Tiyatrosu 

Tarihe, mimariye ve sanata meraklıysanız; Aspendos Tiyatrosu saydığımız saydığımız bu 3 unsura da fazlasıyla sahip. Antalya'nın Serik İlçesi'nde Aspendoslu Zenon tarafından inşa edilmiştir. Eşine az rastlanır bir büyüye sahiptir. Akustiği mükemmeldir. Sezen Aksu gibi değerli sanatçılarımız da bu tarihi açık hava tiyatrosunda konserler vermiş, ek olarak resmi çok organizasyon da şurada hayat bulmuştur. Şiddetle gitmenizi tavsiye ederiz. (Bu arada çok mitolojik de bir öyküsü vardır en kısa süre içerisinde keşfediniz.)

Düden Şelalesi

 Antalya şehir merkezine 10 km uzakta, doğanın insanı sunduğu armağanlardandır. Antalya Belediyesi olarak halka açılmış piknik ve mesire alanı olarak kullanılır 

Yivli Minare

 Yivli Minare kentin tarihi dokusunu hissedebileceğiniz görülmesi gerekli olan sembollerdendir. 13.yy'da Selçuklular tarafından yapılmıştır. Gövde kısmı tuğla ve firuze rengi çinilerden yapılmıştır. Yüksekliği takriben 38 metre olup; 90'a yakın merdivenle süslenmiştir. Böyle bir kültür hazinesinin tam karşısında da Akdeniz size kollarını açmış halde beklemektedir.

 

Antalya'da görülmesi gerekli olan yerler tabii ki yukarda saydıklarımızla sınırlı değil. Sayacağımız diğer yerleri de imkanlarınız dahilinde gezmenizi tavsiye ederiz.

Düden Şelalesi

Bezirgan Yaylası

Antalya Oyuncak müzesi

Göynük Kanyonu

Gömbe Yaylası

Manavgat Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi

Konyaaltı Plajı

Antalya Atatürk Evi Müzesi

Hadrian Kapısı

Antalya Plajları 

Antiphellos Antik Kenti

Kıbrıs Kanyonu

Kekova Antalya Batık Şehri

Olimpos Antik Kenti

Perge Antik Kenti

Side Apollon Tapınağı

Xanthos Antik Kenti

Myra Antik Kenti

Side Antik Tiyatrosu

Uçansu Şelalesi

Apollonia Antik Kenti

Güver Uçurumu

Kleopatra Plajı

Beldibi Mağarası

Antalya yalnızca bu saydığımız yerlerle de sınırlı değil. Sevdiklerinizle birlikte unutulmaz bir tatil yaşamak istiyor iseniz yahut biraz soluk almak için yalnız başınıza bir tatil düşünüyor iseniz, ilçeleriyle( Alanya, Kaş, Kalkan,Manavgat, Side vb.) birlikte Antalya; size fevkalade tatil yapma şansını sunacaktır.

Karain Mağarası 

Türkiye'nin en büyük doğal mağaralarından birisidir. Anadolu ve yakın doğu açısından önemli yerleşim yeridir. Yapılmış olan kazılar nihayetinde yerleşim geçmişinin Roma İmparatorluğuna kadar dayandığı ortaya çıkmıştır. Bu yönüyle "Dünya Kültür Mirasları Listesi"ne aday gösterilmiştir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kış tatili önerileri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?