Sumak nasıl yetiştirilir?

Biçim olarak mercimeğe benzeyen sumak meyvesi ekşi bir tada sahiptir. Çekirdekli olan meyvenin rengi ise kırmızıdır. Sumağın meyvesi ...

 

Çalı tipi bir ağaççık olan sumak 3 metreye kadar büyüyebilir. Antepfıstığıgiller ailesine ait bir bitki olarak bilinir. Çiçekleri sarımtırak bir renge sahip olan sumağın koyu kırmızı yaprakları vardır. Her mevsim yeşil kalmayı başaran sumak kış mevsiminin etkili olduğu aylarda yapraklarını döker. 

Biçim olarak mercimeğe benzeyen sumak meyvesi ekşi bir tada sahiptir. Çekirdekli olan meyvenin rengi ise kırmızıdır. Sumağın meyvesi sonbahar gibi aylarda toplanır. Toplandıktan sonra tohumları çıkarılır. Çıkarılan tohumlar ise takribî beş dakika kaynar suda bekletilir. Daha sonrasında ise 10 - 20 gün arasında ılık suda tutulur. Bundan dolayı çimlenen tohumlar mart ve nisan ile mayıs aylarında ekilir.

Sumak fidanlarının yaygın olarak tüplü olarak üretimi yapılmaktadır. Bitki 1 yahut 2 yaşlı olabilecek biçimde ağaçlandırma sahasına ekilir. 1 yaşına gelen sumağın fidanların boyu 30 - 40 cm arasında değişir.

Sumak ılıman ve sıcak iklim seven bir bitki olarak bilinmektedir. Doğal yetişme alanı Avrupa’nın güneyi, Kuzey Afrika bölgeleri, Ortadoğu ve Batı Asya bölgeleri olan sumak 150 değişik türden oluşur. Tetre, tatari, tetere, tirimli, tetri, tahru, tavru, terici ve tutuba bu çeşitlerden birkaç tanesidir. Sumak Türkiye'de de hayli yaygın olarak yetişen bir bitki olarak bilinmektedir. Özel olarak Akdeniz Kısmı, Güney ve Doğu Anadolu'da yetişme imkânı bulur. 

Tohumların ekimi 5'li çizgi ekimi halinde yapılmaktadır. Tohumlar toprağın 10 mm altına ekilir. Her metrekareye takribî 5 - 10 gram arasında tohum ekimi yapılmaktadır. Ekilen tohumların çimlenme oranı ise %80'dir. Her metrekareden yaklaşık 100 adet fidan elde edilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Turunç nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?