Devedikeni nerede yetişir?

Devedikeni, otsu bitkiler arasında nerdeyse en yararlı olanıdır. Aktarlarda bulunabilecek devedikeni bel ağrılarını azaltmada, vücudu...

 

Compositae ailesinden devedikeni, dikenli bir bitki olarak bilinmektedir. Üst kısmı çiçek gibi görünür, yumuşak ve ince bir yapısı vardır, mor renklidir. Mor bölümünün altında ise çevresini yıldız gibi kaplayan uzun, yeşil, iri dikenli yaprakları bulunmaktadır. Genel olarak çok uzun olmakla beraber, 40-100 cm arasında farklılaşan bir boy ortalamasına sahiptir. Kokusuz ve otsu bitkiler grubundadır. 

Devedikeni, otsu bitkiler arasında nerdeyse en yararlı olanıdır. Aktarlarda bulunabilecek devedikeni bel ağrılarını azaltmada, vücudumuzdaki zararlı maddeleri yok etmede etkili olmaktadır. Bilhassa karaciğer içinde toksik atıcı faydasıyla bilinen devedikeni, alkol ve sigaranın vermiş olduğu zararları azaltır. Benzer zamanda sonbaharda yaşanan halsizlik, ateşlenme durumlarına da iyi geldiği için tavsiye edilir. Yan etkisi olmamak ile beraber aşırı tüketilmemesi tavsiye edilir. 

Boş arazi, tarla, dağ, yayla gibi yerlerde sürekli görülebilen bu otsu bitki, iklimine uyum sağladığı sürece, işlem görmeyen çok toprak alanda boy gösterebilir. Dünyada çoğunlukla Asya kıtasında rastlanan devedikeni, Türkiye'de ise Akdeniz ve Karadeniz bölümlerinde yetişir. Bartın, Bolu, Sinop, Edirne, Mersin, Adana ve Antakya'nın yanında ek olarak, Malatya, Tunceli, Adıyaman, Diyarbakır, Muş, Eskişehir gibi iç kısımlardaki illerin tarla alanlarında da sıkça rastlanır. Bol güneşi, nemli havaları seven bir bitki olduğundan ötürü yazın kendini gösterebilir. Devedikeninin çiçeğinin açma zamanı ise yazın en sıcak gibi aylarda, Temmuz ve Ağustos'ta olur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Reyhan nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?