Şalgam nerede yetişir?

Şalgam serin ve ılık mevsimleri sever. Sıcaktan ve kuraklıktan pek hoşlanmaz. Bu neden ile de sulaması pek güzel biçimde yapılmalıdır...

 

Adana ve Osmaniye illeri şalgamın kullanılmış olduğu başlıca illerdir. Şalgam, turpgiller ailesine özgü bir bitki olup hem insanlar aynı zamanda hayvanlar için kullanılmaktadır. Direkt kökleri sebze olarak tüketilse de çoğunlukla şalgam suyu olarak tüketilir. Bundan hariç turşu yaparken da kullanılan bitkidir.

Şalgam serin ve ılık mevsimleri sever. Sıcaktan ve kuraklıktan pek hoşlanmaz. Bu neden ile de sulaması pek güzel biçimde yapılmalıdır. Çok hafif veya çok ağır olmamak kaydıyla her toprak cinsinde yetişebilme özellikleri göstermektedir. Yetiştirilmesinde kullanılan gübrede azot ve fosfat bol bol bulunmalıdır. Potasyum ihtiyacı diğer kök sebzelerine göre daha azdır. Genel olarak ekim işlemlerinden 3-4 ay sonra hasat edilebilmektedir.

Yaygın olarak tüketilen şalgamın insanlara sağladığı çokca yarar vardır. Yapısında yer bulan vitaminler hasebiyle bağışıklık mekanizmasının güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Kalp sağlığı bakımından da önemlidir. Ek olarak, kemik gelişimi ve sindirim sistemi için de önemlidir. Bunlara ek olarak yapısında bol ölçüde lif bulunmuş olduğu için kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Ama mide problemi ve tiroid bezi sorunu olan insanların şalgamdan uzak durmaları tavsiye edilir.

Düşük sıcaklıklara karşı sağlam olması ve kuraklığı sevmemesinden ötürü Türkiye'de soğuk bölümlerde daha kolay bir biçimde yetiştirilir. Sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde yetiştirilmek isteniyorsa sulama iyi yapılmalıdır. Bu neden ile de sulama yapılarak Türkiye'de güney kısımlarda de şalgam yetiştirilebilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Zambak nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?