Damar tıkanıklığı nedenleri

Kalp hastalıklarının en büyük nedenlerinin damar sertleşmesi ve tıkanması olduğu düşünüldüğü zaman sigara, alkol, kilo sorunu, kolest...

 

Damar tıkanıklığı çok ciddi bir sağlık sorunudur. Dünyada yaşanan ölümlerin büyük bir bölümünün altında damar tıkanıklığı yatmaktadır. Damar tıkanıklığının ortaya çıkmasında beslenmenin ve alışkanlıkların çok fazla etkisi vardır. Hassaten sigara, alkol, yağlı besinler ve bunlarla beraber yoğun stres damar tıkanıklığını tetikleyen faktörlerin başında gelir. 

Kalp hastalıklarının en büyük nedenlerinin damar sertleşmesi ve tıkanması olduğu düşünüldüğü zaman sigara, alkol, kilo sorunu, kolesterol ve yüksek tansiyon damar tıkanıklığının en büyük sebepleri arasındadır. Damarlar insan dünyaya geldiği zaman pürüzsüz ve esnektir. Ama zaman geçtikçe bahsettiğimiz nedenler dolaylı olarak sertleşir ve tıkanır. 

* Hareketsiz yaşam ve egzersizden uzak durmak

* Şeker, gut ve frengi hastalıkları

Damar tıkanıklığına neden vermemek için beslenmeye çok dikkat etmeli ve yağlı etlerden, hamur işi besinlerden, kızartmalardan ve sakatatlardan uzak durulması gerekmektedir. Tüm uzmanların söylediği gibi damar tıkanıklığından uzak durulması için sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi gerekmektedir.

* Kilo fazlalığı

* Bilinçsiz ve yağlı beslenme

* Kanamalar nedeniyle meydana gelen sorunlar.

* Yoğun stres

Damar tıkanıklığının nedenlerini maddeler durumunda belirtelim;

Hassaten sigara içmek damar tıkanıklığının en ehemmiyetli nedenlerindendir. Çünkü sigara içen insanların damarlarının içinde plaklar birikir ve dolaşımı etkilemektedir. Bunun peşi sıra sigaranın içinde yer bulan nikotin kalp ritmini bozar. 

* Demir eksikliği

* Sigara ve alkol içilmesi

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Göz kararması nedenleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?