Avcılık ekipmanları

: İğneyi taktığınız ve balıkla sizin aranızdaki bağdır....

 

Her zamanda değişik değişik avlar yapmak mümkündür. Bu avları yapabilmek için avlayacağınız türün av mevsiminin açık olması, avcılık belgeleriniz olması ve gereken ekipmanlara sahip olmanız yeterlidir.

Misina

: İğneyi taktığınız ve balıkla sizin aranızdaki bağdır.

İğne

: Balığın yemi yediğinde takılacağı materyeldir. Bazı hallerde iğne kopabilir. Bunu yapmak için beraberinizde yedek bulundurmak iyidir. Benzer zamanda avlayacağınız balığa göre iğne boyu da değişir.

Tüfek

: Kara avcılığında tüfek kullanır. Yapacağınız ava göre değişir kuş avlayacaksanız 20 kalibrelik bir tüfek kullanabilirsiniz. Bu tüfeğin tepmesi az ve hafif olduğundan ötürü size stabil yarar sağlar. Eğer domuz avı yapacaksanız da bu tüfek size yetersiz kalacaktır.

Kamış

: Balık ve  sizin aranızdaki bağı sağlayacak ana maddedir.

Makara

: Kamışa takılan ve misina yardımıyla iğneye takılan balığı seri bir biçimde çekmenizi sağlayan düzenektir.

Kıyafet

Kara avcılığı yapmak için en ehemmiyetli ekipmanlar bunlardır. Olta balıkçılığı için ise çok önemli malzemeler şunlardır:

:çoğu zaman kamuflaj tercih edilir. Ama kıyafet mevsime ve araziye göre değişir. Örnek verirsek ekim ve şubat ayları arasında giydiğiniz bot veyahut çizmeyi yaz mevsimindeki aylarda giyemezsiniz. Kamuflajı da yaz mevsimindeki aylarda tarlalarda giymeniz sizin için problem doğurabilir. Hassaten toplu avlanmalarda tarlalarda avlanırken avcıların birbirini ot ve bitki boylarından ötürü birbirini kamuflajla ayırt etmesi zorlaşır. Bu da kötü kazalara neden olabilir. Böyle yüksek otlu yerlerde parlak renkleri tercih etmek daha iyidir. Olta balıkçılığında da çokça tercih edilen tulumu da yaz ve kış mevsiminin etkili olduğu aylarda da tercih edebilirsiniz.

 

Fişek

: Tüfeniz için gerekli olan mermi ihtiyacınız için kullanırsınız. Fişekteki saçmalar da yapacağınız ava göre değişir. Bıldırcın avında, kullanabileceğiniz fişeğin hayvanı bozmaması için birazcık daha küçük taneli saçmalar olması gerekmektedir. Domuz avında ise bu küçük saçmalar etkili olmayacağı azıcık daha büyüğünü kullanmalısınız.

Yem

Her avcının avdan keyif alması ve bu keyfin sürdürülebilirliği için yaban hayata saygılı olması gerekmektedir. Bunu yapmak için bulunduğunuz bölgeyi ve çevreyi kirletip bozmamalısınız. Benzer zamanda av mevsimi dışında avlanmak yasaktır.  Avlayacağınız hayvana da dikkat etmelisiniz. Dişi hayvanları avlamamak avın sürdürülebilirliği için önemlidir. Doğaya ve yaban hayatına saygılı olup profesyonel olarak avlandığınız halde hem siz keyif alacaksınız hem yaban hayatı bozulmayacak..

: Balığı kandırabilmek için iğneye yem takmanız gerekmektedir. Doğal yemler(mısır, ekmek) kullanabileceğiniz gibi yapay yemler(sahte balık) de kullanabilirsiniz.

 

Avcılık için birde temel malzemeler vardır. Bunlar da avcılığın vazgeçilmezidir. Örnek verirsek kara avcılığında veyahut olta avcılığında da beraberinizde kesinlikle çakı, bıçak gibi aletler bulundurmalısınız. Bu gibi malzemeler olmazsa işiniz epey zorlaşır ve avınız boşa gidebilir. Bu malzemeler çakı, su matarası, çakmak, düdük gibi malzemelerdir.

Balıkçılık için de ana malzemeler bunlardır birde balıkçılığı kalaylaştıran malzemeler vardır. Bu malzemelerde pense, kova, balıkçı çantası, kamış dayama aksesuarı gibi malzemelerdir. Bu malzemeleri de beraberinizde bulundurarak tersi hallere müdahale edebilir ve işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Doğaya sahip çıkmamız ve yaban hayatının sürdürülebilirliğine dikkat etmemiz gerekmektedir. Buna istinaden avcı olmak için avcı eğitim kursuna katılıp başarılı olmamız gerekir. Kursu başarılı bitirip gereken evrakları da tamamladığımızda avcılık belgesi alırız. Bu belge ile avlanabiliriz. Peki avlanabilmek için hangi ekipmanlar gereklidir?

Avlanmak için gereken ekipmanlar yapacağınız ava göre değişir. Örnek vermek gerekirse balık avı yapacaksanız olta, yem, şamandra gibi ekipmanlar gerekirken. Kara avcılığı yapacaksanız tüfek, fişek, kamuflaj gibi malzemeler kullanmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için kullanabileceğiniz materyelleri siz yapacağınız ava göre belirlersiniz. Örnek verirsek kara avcılığı yapacaksanız size gereken olan malzemeler şunlardır:

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Av tüfeği ruhsatı nasıl alınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?