Dudak Uçuklaması neden olur?

Dudak uçuklamasına neden olan şey, (HSV) yani herpes simpleks virüsüdür.

 

Dudak uçuklaması kimi zaman bir rüya sonrası, kimi zamansa yoğun bir stres sonrası görülebilen geçici bir durumdur. Hem sağlık açısından, hem de estetik açıdan rahatsız edici bir durum olan bu sorunun anısın ortaya çıkması durumu söz konusudur. Peki dudak uçuklaması neden olur? Dudak uçuklamasına neden olan etken herpes simpleks virüsüdür. Bu virüs vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilen su dolu kabarcıklara neden olur. Bir tür enfeksiyon olarak görülen HSV virüsü en sık dudaklarda, ağız etrafında ve çenede ortaya çıkmaktadır.

Dudak Uçuklamasının Nedenleri

Bir sabah uyandığınızda aynada ansızın beliren bir uçuğa sahipseniz muhtemelen ağrılı ve kaşıntılı bir uçuk sizi bekliyor demektir. Dudak uçuklamasının nedenleri şunlardır:

  • Hamilelik
  • Uykusuzluk ve yorgunluk
  • Grip ve soğuk algınlığı gibi ateşli geçen hastalıklar
  • Stres ve depresyon
  • Çeşitli enfeksiyonlar
  • Ani heyecan ve travma yaşanması
  • Ultraviyole güneş ışınlarına aşırı maruz kalma
  • Adet döneminde hormonsal ve duygusal nedenler

Dudak Uçuklaması İçin Öneriler

Dudak uçuklaması kimi zaman tekrarlayabilen bir durumdur. Tükürük ve temasla bulaşma ihtimali bulunan dudak uçuklaması için alınması gereken bazı önlemler vardır. Öncelikle dudak uçuklaması yaşıyorsanız ya da yakınınızda bu sorun meydana geldiyse ortak eşyaları ayırmanızda fayda var. Aynı havluyu, tabak ve bardağı kullanmamak bu süreçte önemlidir. Bununla birlikte uçuğa elle temastan kaçınmak da gerekir. Eğer uçuk oluşan bölgeye elle temas kurduysanız elinizi muhakkak yıkayın.

 

Yemek yerken acı veren ve aynı zamanda estetik açıdan da rahatsız edici bir görünüme neden olan dudak uçuğuna ne iyi gelir sorusu da sıkça sorulmaktadır. Uçuğun kısa sürede kuruması için sarımsağı ortadan ikiye bölerek uçuğun üzerine sürebilirsiniz. Dudak uçuklaması için doğal yöntemlerle kısa sürede çözüm bulmak mümkündür.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Sevgililer Gününde ne hediye alınır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?