Tekstil mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Tekstil Mühendisliği bölümünü bitirmiş kişiler konfeksiyon ve tekstil alanlarında kumaşların, kıyafet veyahut ürünlerin yapılış madde...

 

Mühendislik Fakülteleri içinde eğitim veren Tekstil Mühendisliği bölümü eğitim süresi 4 yıl olan bir isans programıdır. Tekstil, konfeksiyon ve giyim alanında hammaddelerin düzenlenmesi konusunda gereken olan teknik ve idari düzenlemeleri yapabilen mühendisler yetiştirmek için kurulan bu parça mezunlarına hayli geniş iş imkanları sunmaktadır.

Tekstil Mühendisliği bölümünü bitirmiş kişiler konfeksiyon ve tekstil alanlarında kumaşların, kıyafet veyahut ürünlerin yapılış maddelerinin tasarımını ve üretimini planlamaktadır. Bunun peşi sıra üretimin en iktisadi ve kaliteli halde yapılabilmesi için gereken organizasyonları tekstil mühendisleri düzenler. 

Tekstil mühendislerinin organizasyon ve koordinasyon becerilerinin üst düzeyde olması gerekmektedir. Bu kısım mezunlarının çalışma alanlarının yoğun bir atmosferde geçmesi ve stresin fazla olması mesleğin dezavantajlarındandır. Yönetim ve idari birimlerde de çalışabilen bölümünden mezun olanlar gereken olduğu hallerde sahaya inerek en iyi ürünü seçmeye ve kontrol etmeye çalışır. Bir tekstil ürününün kalitesi o ürünü denetleyen tekstil mühendisinin başarısı ile doğru orantıldır. 

Tekstil mühendisleri bağlı bulundukları fabrikalarda üretimin ve iş akışının düzenlenmesinden sorumludur. İstenen kalitede ürünlerin elde edilebilmesi için gereken olan plan ve projelerin başındaki mühendisler tekstil mühendisidir. Bu parça mezunlarının tekstil ve konfeksiyon makineleri hakkında bilgi sahibi olması hasebiyle üretimde kullanılan makine ve cihazların bakımını ve kontrolünü sağlamaktadır.

 

Mezunlar devlet ve özel kurumlara bağlı kumaş ve tekstil üretim fabrikalarında çalışabilir. Bu fabrikalarda üretimin teknik, dokuma, estetik, baskı ve örme gibi unsurlarını bilgisayar kullanarak tasarlama ve uygulamalarını gerçekleştirir. 

Tekstil Mühendisliği bölümü mezunlarının sorumluluk alanları hayli geniştir. Pamuk, yün, polyester, polyamid ve polioksil gibi maddelerin yapay liflerle beraber kumaş üretimini sağlayan tekstil mühendisleri tekstil fabrikalarının ilgili kısımlarında görev almaktadır. Tekstil mühendisleri endüstriyel alanlarda planlama, tasarım, yönetim ve idari kadrolarda yönetici ve mühendis olarak görev yapabilir 

Çalışma alanları içinde dokuma atölyeleri ve fabrikalar bulunur. Son devirlerde Türkiye'nin tekstil alanında önde gelen ülkeler içinde girmesi bu parça mezunlarına önemli istihdam alanları yaratmıştır. Tekstil mühendislerinin çalışma ortamlarında çokca yardımcısı da bulunur. Teknisyen, tekniker ve işçilerle beraber çalışma ortamında gereken koordinasyonları sağlamaktadır 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Fizik mezunları nerelerde çalışır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?