Hangi yatırım araçları daha kârlıdır?

Paranızı nerede değerlendirecek olursanız olun, muhakkak riskleri göz önünde bulundurmalısınız. Asla aceleci davranmayın ve pek iyi a...

 

Herkes parasını artırmak, kazancını ikiye katlamak ister. Ama hep işler istendiği gibi gitmeyebilir. Bu noktada önemli olan, doğru yere yatırım yapmaktır. Uzun bir zaman sonra mi yoksa kısa vadede mi kâr etmek istediğiniz de önemlidir.

Bunlara dikkat!

Paranızı nerede değerlendirecek olursanız olun, muhakkak riskleri göz önünde bulundurmalısınız. Asla aceleci davranmayın ve pek iyi araştırma yapın. Eğer ilk kez bir yatırım yapacaksanız küçük ölçüde bir para koyun ve sürecin içindeyken öğrenin. Hiç olmazsa riskli bir hal karşısında paranızın tamamını kaybetmiş olmazsınız ve acemilik sürecinizi az ölçüde bir parayla atlatmış olursunuz.

Elinizde paranız var ise yatırım yapacağınız çokca seçenek olduğunu söyleyebiliriz. En kârlı yatırım da size en iyi kazancı sağlayacak yatırımdır. O nedenden dolayı paranızı bir yerde değerlendirmeden önce iyi araştırmanız ve devamında pişmanlık yaşamayacağınız bir tercih yapmanız gerekmektedir. Çünkü bazen pişmanlıkların geriye dönüşü olmayabilir.

Hazine bonosu da bir tercihtir. Siz devlete faiziyle borç verirsiniz, devlet de vadesi geldiği zaman size olan borcunu faiziyle geri öder.

Eğer kârlı ve risksiz yatırım araçlarından yararlanmak istiyor iseniz faiz ve repoyu tercih edebilir, gayrimenkul alımı yapabilirsiniz. Örnek verilecek olursa faizdeki paranız, mevduat faizi veren banka hesaplarında değerlenir. Bu seçenekten yararlanıyorsanız vadeli yahut günlük faiz veren hesapları tercih edebilirsiniz. Ek olarak artık eskisi gibi vadeli hesaptaki paranızı çekmek zorunda kaldığınızda da bir kayıp yaşamadığınız için bu son derece kârlı bir yatırım olabilir.

 

Yatırım şirketlerinin ve bankaların hazırladığı fonlara katılmak suretiyle da yatırım yapabilirsiniz fakat bu biraz risklidir. Diğer bir seçenek de borsadır fakat çoğu kişi ‘borsa’ dendiğinde bile tedirgin olur. Evet, risklidir lakin sanıldığı kadar zor da değildir. Buradaki temel işlem, hisse senedi alım satımı yapmaktır. Hisseler alınır ve yükselince satıldığında kâr elde edilmiş olur.

Hangi yatırımın daha kârlı olduğuna geçmeden önce bilmeniz gerekli olan bir noktayı vurgulamakta yarar var. Hepsinden önce ne kadarlık bir yatırım yapmak istediğinize, bir de ne kadar kâr elde etmeyi amaçladığınıza karar verin. Risk alıp alamayacağınızı da göz önünde bulundurun. Çünkü bazen risksiz yatırımlar beklediğinizden daha az kazandırabilir. Oysa riskli yatırımlar genellikle daha çok kazandırır. Lakin yine de riskler açısından bakınca kesin konuşmak çok da doğru değildir çünkü riskler, adı üzerinde, risktir ve ya kaybettirir veyahut kazandırır.

Sürekli kullanılan yatırım araçlarından olan emlak ise hayli kârlıdır ve çok uzun senelerdir çok kişinin tercih ettiği bir yatırım türüdür. Birikmiş paranız var ise konut, ofis yahut arazi alarak değerlendirebilirsiniz. Genellikle de gelişmeye açık yerlerde alınan gayrimenkuller, uzun bir zaman sonra çok para kazandıracaktır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Araba koltuğundaki lekeler nasıl çıkar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?