Çam mantarı hangi vitaminleri içerir?

Çam mantarı tüketilirken çok dikkati açık olmak gerekmektedir. Mantarın boyuna, rengine ve yapısına bakılmalıdır. Tüm bir durumda bul...

 

Çam Mantarı, Türkiye başta olmak üzere çokca ülkede yetişen ve sevilerek tüketilen bir besindir. Mantarın yenilebilmesi için zehirli olup olmadığı kontrol edilmesi gerekmektedir. Protein yönünden gayet zengin olan çam mantarı, aminoasit dahil çokca yan minerali de bünyesinde barındırır. 

Çam mantarı tüketilirken çok dikkati açık olmak gerekmektedir. Mantarın boyuna, rengine ve yapısına bakılmalıdır. Tüm bir durumda bulunan, temiz görünen, koku olarak bir anormallik göstermeyen çam mantarlarının tercih edilmesi sağlık yönünde hayli önemlidir. Zira mantarlar doğada zehirli bir biçimde de bulunabilir ve bu mantarların tüketilmesi ölüme varan sonuçlara neden olabilir. 

Çam mantarının saklanma ve bekletilme ömrünün uzun olması bu besinin diğer bir avantajıdır. Mantarın mineral açısından zengin olması ve etle beraber tüketilmesi mantardan daha iyi bir biçimde yararlanılmasını sağlamaktadır. Demir olarak da zengin olan mantarın kalp rahatsızlıklarına, yorgunluğa ve damar hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Çam mantarının vücutta üre asidi bırakması, özel olarak romatizma şikayeti olanlar için sorun yaratabilir. Bu neden ile romatizma hastalarının çam mantarını çok dikkati açık bir biçimde tüketmesi gerekmektedir 

Mantarın içerisinde yer bulan diğer vitaminler ise B1, B2, C ve Niasindir. Mantarın içindeki bu vitaminlerin miktarı çok fazla olmasa da yeterlidir. Çam mantarında çok vitaminin az ölçüde bulunması bu besini önemli yapan özelliklerden birisidir. 

 

Çam mantarının içinde ciddi miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Bunun sebebi de mantarın toprakta yetişmesi ve buradan çok minerali içinde bulundurmasıdır. Kalsiyumun yanında fosfor, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum içeren mantarın tüketilmeden önce yıkanması hayli önemlidir. Çam mantarının taze bir biçimde tüketilmesi de bu minerallerden en üst seviyede yararlanılması anlamına gelir. 

Hassaten vejetaryenler için yemeklerde ve salatalarda kullaılabilen çam mantarı, aminoasit açısından çok zengin olduğundan dolayı hafif besindir. Sadece sebze ve tahıl tüketimine dayanan diyet programlarında da vücut dengesinin sağlanabilmesi için çam mantarının tüketilmesi önerilmektedir 

Çam mantarının kültür olarak tüketilmesi ve marketlerde hazır olarak bulunması bu besinin vitamin ve mineral değerini azaltır. Yapılmış olan araştırma sonuçlarına göre doğada iki bin adet mantar bulunmaktadır. Lakin bu mantar türlerinden sadece yirmi beş tanesi yenilebilir. Çam mantarı da yenilebilen mantarlar arasındadır. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Goji yemeklerde nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?