Boy uzatan yiyecekler

Boy uzaması yetişkinlik dönemine kadar, farklı zamanlarda değişik hızlarda seyreder. Bu zamanlarda beslenmenin dengeli biçimde yapıla...

 

Bedensel özelliklerimiz, anne-babamızdan bize geçen genler ve çevresel faktörler vesilesiyle şekillenir. Genetik miras adı verilen, anne-babadan gelen genlerle ilgili olarak yapacak bir şeyimiz yok. Fakat çevresel faktörler olan uyku, egzersizler ve özel olarak ta beslenmeye dikkatli olarak bedenimizin şekillenmesine yardım eden olabiliriz. Bedensel özelliklerimizden boy uzunluğu büyük oranda genetik faktörlerle belirlenmesine karşın, hormonsal faktörlere, spor yapılıp yapılmamasına ve beslenme gibi faktörlere de bağlıdır. Bu konumuzda, boy uzamasını destekleyen yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Boy uzaması yetişkinlik dönemine kadar, farklı zamanlarda değişik hızlarda seyreder. Bu zamanlarda beslenmenin dengeli biçimde yapılarak, her tür besin grubundan yeteri kadar alınması boy uzamasını destekler. Boy uzaması için; doku, kemik ve kıkırdak ve oluşumu için pek önemli olan protein, kemiğin yapısını oluşturan kalsiyum ve fosfor mineralleri; kemiğin sağlıklı gelişimini destekleyen D vitamini gibi besin gruplarının sürekli olarak ve yeteri miktarda alınması gerekmektedir.

Hangi Yiyecekler Boy Uzatır?

Sebze ve Meyveler: Başta brokoli olmak üzere sebze ve meyve tüketimi, vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayarak, boy uzamasını destekler.

Balık ve Deniz Mahsulleri: Protein, D vitamini ve fosfor içeriği ile boy uzamasını desteklerler. Boy uzaması için özel olarak kefal, torik, uskumru ve palamut gibi balıkların sırt bölümünde bulunan siyah etin hafta içinde 3 defa tüketilmesi önerilir.

 

Kuru Meyveler: Bol bol kalsiyum içerdikleri için, kemik gelişimini destekleyerek boy uzamasına yardım eden olurlar.

Kırmızı Et: Zengin protein, çinko, fosfor ve demir içeriği ile boy uzamasına yardım etmektedir. Kilo sorunu yaşamamak için az yağlı ya da yağsız olarak tüketilmelidir.

Tavuk ve Hindi: Protein oranının yüksek olması nedeni ile kas ve kemik gelişimini desteklerler.

Yumurta: Yumurta akı çok etkili protein kaynağıdır. Ek olarak fosfor içermektedir.

Susam: Yüksek derecede kalsiyum içermektedir lakin yağlı olmasından ötürü dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Süt ve Süt Ürünleri: Protein, kalsiyum, fosfor ve zengin vitamin içeriği ile boy uzamasını desteklerler.

Baklagiller: Nohut, fasulye, bakla, mercimek ve soya fasulyesi gibi baklagiller protein bakımından gayet zengin olmalarının yanında vitamin, mineral ve fosfor içeriğiyle de boy uzamasına katkıda bulunurlar.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Kalsiyum içeren besinler adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?