Diyabet nasıl bir hastalıktır?

Diyabet kronik bir rahatsızlık olarak ömür boyu süren ve devamlı kontrol altında tutulması gerekli olan bir hastalıktır. Hastalıkta g...

 

Pankreasın beta hücrelerinden salgılanan insülin hormonunu üretmemesi veyahut yetersiz üretmesi, ürettiği insülin hormonunu etkili halde kullanamaması sonucu meydana gelen diyabet ciddi bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman kalıtımsal olmakla beraber çevresel faktörlerin etkili olduğu hastalık, kontrol altına alınmaması halinde kandaki glukoz seviyesinin yükselmesine neden olur. Ömür boyu süren diyabet, uzun devirde doku ve organların hasarına yol açması sebebi ile önemli rahatsızlıklar arasındadır.

Diyabet kronik bir rahatsızlık olarak ömür boyu süren ve devamlı kontrol altında tutulması gerekli olan bir hastalıktır. Hastalıkta gerek diyet ve egzersiz gerek ilaç kullanımında gereken özen gösterilmesi halinde kardiyovasküler hastalıklara, böbrek yetmezliğine, sinir hastalığına ve körlüğe neden olabilmektedir.

Ek olarak kan şekeri yüksek olmasına karşın şeker hastalığı konamayan hallerde gizli şeker olarak bilinen pre-diyabet durumu bahsi geçen olabilir. Gizli şeker, glukoz toleranslarının bozulması nedeniyle glukoz yüklemesini takip eden süreçte meydana gelen değerler nihayetinde belirlenir. Diyabet hastalığında teşhis daha fazla açlık kan şekerinin ölçümü ve oral glikoz tolerans testi (OGTT) ile konur. OGGT bilhassa gizli şeker rahatsızlığının belirlemekte etkili olmaktadır.

Diğer bir diyabet tipi insülin direnciyle karakterize edilen tip 2 diyabetidir. Dünyada en fazla görülebilen ve diyabet rahatsızlığında takriben %90’lık bir bölümü oluşturan bu tarz diyabette insülinin yeterli bir biçimde salgılanmasına karşın vücut insülin hormonunu tam anlamıyla kullanamaz. Daha fazla ilaç yanında egzersiz ve diyet yöntemi ile tedavi yolunan gidilen tip 2 diyabetinde vücudumuzun insülin salgılaması nedeniyle enjeksiyona yahut pompaya çok fazla gereksinim duyulmaz. Yaygın olarak 45 yaş üzerinde görülebilen tip 2 diyabeti, yanlış beslenmenin sonucu olarak daha erken yaşlarda da meydana gelebilir.

 

Diyabetin belli olarak iki tipi mevcuttur. İnsülinin pankreasta hiç üretilmediği veyahut çok yetersiz bir biçimde üretildiği diyabet rahatsızlığı tip 1 diyabet olarak belirtilir. Bir yaşta ortaya çıkması ilgili olan tip 1 diyabeti, daha fazla çocukluk ve gençlik devirlerinde görülmektedir. Tip 1 diyabetinde tedavi amacıyla kandaki glukozu kontrol etmek için kesinlikle insülin enjeksiyonu veyahut pompası kullanılmak zorundadır.

Hastalığın en fazla görülebilen belirtileri arasında ağız kuruluğu ve anormal derecede susama ile sık idrara çıkma yer bulur. Diğer belirtileri ise, özel olarak kol ve bacaklarda belli yorgunluk ve enerji kaybı, devamlı açlık duygusu, zor kapanan yaralar, ani kilo kaybı, görmede bulanıklık ile yinelenen enfeksiyon rahatsızlıklarıdır. Her iki tip diyabette hastalık belirtileri benzer şekildeyken tip 2 diyabetinde belirtilerin belli bir biçimde ortaya çıkması daha düşüktür. Bu yüzden çoğunlukla tip 2 diyabetlerinde ilk devirlerde hastalığın teşhisini koymak zordur.

 

Ek olarak gebelikte geçici olarak yaşanan ve ileriki devirlerde tip 2 diyabet riskini ortaya koyan “Gestasyonel Diyabet” ile, kimi çocuklarda tip 1 ve tip 2 diyabetinin beraber görüldüğü “Hybrit” diyabet tipleri söz konusudur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Diş nasıl beyazlatılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?