Börülce hangi vitaminleri içerir?

Toplum içinde karnıkara ismi ile de ifade edilir. Tüketimi de fasulye gibi yemek ve salata şeklindedir. Yanık sorunu yaşayan kimseler...

 

Fasulyeye olan benzerliğinden ötürü kimi kez fasulye ile karıştırılan börülce baklagiller ailesine ait olan bir bitki olarak bilinir. Yapısal olarak kazık köke sahip olan börülce bitkisi tek yıllıktır. Yetişme koşulları çok fazla ışık istemez. Fazla asit içermeyen her toprak cinsinde yetişebilir.

Toplum içinde karnıkara ismi ile de ifade edilir. Tüketimi de fasulye gibi yemek ve salata şeklindedir. Yanık sorunu yaşayan kimselerin börülceyi direk olarak yanmış bölüme sürmesi gerekmektedir. İçerdiği vitaminler ve mineraller dolaylı olarak gayet önemli bir besindir. Hafta içinde iki kez tüketilmesi börülceden faydalanmak için yeterlidir.

Börülcenin faydaları nelerdir?

Sinir ve stresi azaltarak rahatlamaya yardım etmektedir.

Börülce demir ve çinko da içermektedir. Demir kansızlık problemine iyi gelirken, çinko yaraların daha hızlı iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır.

Börülcenin içerdiği A vitamininin en ehemmiyetli fonksiyonları arasında görme duyuları geliştirmek vardır. Buna ek olarak kanserin oluşma risklerini azaltıcı etkileri de belirlenmiştir. Günlük gereken olan A vitamini ihtiyacını karşılamak için bir bardak börülce tüketmek yeterlidir.

Ayaklarda meydana gelen şişliklere de iyi gelen etkileri vardır.

Diğer faydası da yüksek tansiyona iyi gelmesidir. Kalp ve damar sağlığı üstünde pozitif etkileri vardır. Damarların yıpranmasını engeller.

 

Börülcenin kandaki kötü kolestorol seviyesini düşürücü etkileri de vardır.

Şeker hastalarına da börülce tüketmeleri tavsiye edilir. Çünkü börülcenin kandaki şeker oranında meydana gelebilecek dalgalanmaları azaltıcı etkileri vardır.

Vitaminlerin peşi sıra börülce yüksek miktarda protein içermektedir. Protein de hayatsal fonksiyonları devamı için gayet önemli bir besin grubudur.

Börülce içinde bol bol C vitamini bulundurur. C vitamini antioksidan özellikler gösteren bir vitamindir. Böylece bağışıklık mekanizmasının güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Hastalıklar ile savaşmada gayet etkili bir silahtır.

Börülce benzer zamanda aminoasit sentezinde görev alan, enzimlerin ve kan hücrelerinin yaparken etkili olan B6 vitaminini içermektedir. Bu vitaminlerin faydalarını görmek için börülcenin belli aralıklar ile tüketilmesi gerekmektedir.

Göğüslere de yararlı olan börülce hasebiyle akciğerler daha sağlıklı biçimde çalışır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Goji hangi vitaminleri içerir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?