Ahududu hangi vitaminleri içerir?

Tam bir vitamin deposu olan ahududu içinde önemli vitamin türlerinden olan B1, B2, B3, B6, C, A ve E vitaminleri yoğun bir biçimde bu...

 

Gülgiller ailesinden bir meyve olan ahududu içinde bolca vitamin bulundurur. Ahudududa folik asit vitaminleri yüksek miktarda mevcuttur.

Tam bir vitamin deposu olan ahududu içinde önemli vitamin türlerinden olan B1, B2, B3, B6, C, A ve E vitaminleri yoğun bir biçimde bulunmaktadır. Sağlık açsından hayli faydalı bir meyvedir. Ahududu içinde bol bol B17 vitamini bulunmaktadır. İçinde yer bulan B17 vitamini kanser hastalıklarına karşı direnç sağlamaktadır.

Ahududunun yaprağı kurutularak meyve çayı olarak içilir. Ahududu yaprağından yapılmış olan çay uzun senelerdir sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Yaraların iyileşme sürecini uzatan çay, mide bulantısı başta olmak üzere diş eti hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Safra akışını artırmaya iyi gelir. Kanı temizleyici etkisi vardır. Regliyi düzenler. Regl öncesi ve devrinde içilen ahududu yaprağı çayı böyle zamanlarda görülebilen sendromları azaltır.

Ahududu içerdiği vitamin ve mineraller vesilesiyle beyin hücrelerini onarır. Beyin hücrelerini zinde tutar. Eklemlerdeki kirişler, bağlar ve kıkırdak yapısındaki kolejen üstünde pozitif etkileri vardır. 

Ahududu çayının ishale iyi geldiği bilinir. Ahududu yaprağından yapılmış olan çay bronşit üstünde de pozitif etkilemektedir sunar. Ahududu çayı gebeliğin ilk gibi aylarda içilmez. Doğuma yardım eden etkisi olduğundan ötürü doğum yaklaşınca doktor gözetimi altında tüketilebilmektedir 

 

Ahududu meyvesi Fenol, Flavon ve Flavonoid maddeleri içermektedir. Bu maddeler antioksidan ve antikansorojen etkilere sahiptir. DNA moleküllerine zarar verip kansere neden olan serbest oksijen moleküllerini yok eder. Ahududu meyvesinin Alzheimer hastalığı üstünde pozitif etkileri de vardır. 

Ahududu meyvesinin içinde antosiyanin vardır. Antosiyanin bağışıklık sistemini destekler ve kan şekerini düşürür. İnsülin salınımını arttırmaktadır. Ahududu meyvesinin her gün 150-200 gram tüketimi bu etkilerden faydalanmaya yardımcı olmaktadır 

Ahududu devamlı meyve veren bir bitki olarak bilinmektedir. Ahududu meyve olarak tüketilebileceği gibi şurubu da yapılmaktadır. Meyve olarak tüketilen ahududu pasta yapımı, süslemesi ve krema iç malzemesi olarak da kullanılabilmektedir.

Ahududu içinde ellagic asit bulunmaktadır. Bu madde kansere yol açan kimyasalları engeller. Bilimsel araştırmalar sonunda göğüs ve ve rahim tümöründe pozitif etkilere rastlanmıştır. Siyah ahududu yemek borusu kanserini önlemede ciddi oranda yardım eden bir meyvedir. 

Ahududu yaprağından çay hazırlamak için hepsinden önce kurutulmuş olan yaprak ufalanır. Ufalanan yaprak bir-iki saat soğuk suda bekletilir. Daha sonrasında benzer suyla kaynatılır. 1 fincan çay için 1 çay kaşığı kurutulmuş yaprak yeterli olur. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Kişniş çayı nasıl demlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?