Muskat nasıl rendelenir?

Muskat, çok sert olmayan yapısından ötürü rendelenmesi kolay bir tohumdur. Ama muskat havanda dövülerek öğütülmek için uygun yapıda d...

 

Küçük Hindistan cevizi ve hint cevizi adlarıyla da bilinen muskat, tropik bir ağaç cinsidir. Hindistan cevizi ile bir alakası olmayan bu bitkinin olgun tohumları baharat olarak kullanılır. Muskat tohumlarının uzunluğu takribî 2-3 cm iken, bu tohumların çapları ise 1-2 cm civarındadır. Muskatın dış görüntüsü cevize benzer ama boyutları itibari ile bu tohum cevizden çok zeytine benzetilebilir.

Muskat Nasıl Rendelenir?

Muskat, çok sert olmayan yapısından ötürü rendelenmesi kolay bir tohumdur. Ama muskat havanda dövülerek öğütülmek için uygun yapıda değildir. Muskatın rendelenmesi için ince delikli bir rendeye ihtiyaç duyulur. Kalın rendelenen muskat yemeklere yoğun ve acı bir tat katar. Ek olarak muskat rendesinin keskin de olması gerekmektedir.

Muskat, yemeklerin pişmesinden takriben yarım saat kadar önce yemeğe yarım çay kaşığı kadar atılır. Muskat yemeğe katılmadan önce taze olarak rendelenmelidir. 1 adet muskat rendelenerek bu biçimde 8-10 kez kullanılabilmektedir.

Muskat patates püresinde, köftede, mantar yemeklerinde, beşamel sosunda, çorbalarda, peynirli çerezlerde, et yemeklerinde, karnabahar yemeğinde ve diğer baharatlar ile beraber bazı keklerde de kullanılır. Muskat ek olarak çocukların gaz sorunlarının çözülmesinde de kullanılır.

Muskat, hazır olarak rendelenmiş olarak da satın alınır. Ama tohum durumunda alınan muskatın kullanılabilmesi için önce rendelenmesi gerekmektedir.

 

Baharat olarak kullanımının yanında muskat uyuşturucu etkiye de sahiptir. Bilhassa sütle beraber ve bol bol alındığı zaman muskat halüsinasyon görülmesine yol açabilmektedir. Aşırı derecede alınması ise delirmeye kadar giden sonuçlara yol açabilmektedir. Ama yemeklerde kullanılan muskat miktarının negatif bir etkisi bulunmamaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Tas kebabı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?