Buğday ruşeymi yağı nasıl kullanılır?

Ruşeym, buğdayun embriyosudur. Buğday tanesinin üst bölümünde oluşan embriyo, buğdayın bütün özelliklerini barındırır. Vitamin ve min...

 

Buğday ruşeymi yağı çok besleyici olması hasebiyle, sağlık yönünde birçok faydayı da yanında getirir . başta E vitamini olmak üzere, vücudumuzu sağlıklı tutmak için gereken olan vitamin ve mineraller için zengin kaynaktır.

Ruşeym Nedir?

Ruşeym, buğdayun embriyosudur. Buğday tanesinin üst bölümünde oluşan embriyo, buğdayın bütün özelliklerini barındırır. Vitamin ve minerallerin yanında ek olarak yüksek miktarda protein içermektedir. Takriben 1 ton buğdaydan yalnızca 1 kilo ruşeym elde edilir. Ruşeym yağı, kalp sağlığını destekleyen komplex B vitaminleri ve omega 3 yağ asitleri de içermektedir. Omega 3, kandaki kolesterolün düşürülmesi ve yüksek tansiyon gibi problemlerin giderilmesinde etkilidir. Ruşeym yağının yüzde 28’i proteinden oluşur. Protein hücrelerine besin sağlamaktadır ve benzer zamanda hasarlı hücrelerin tamirinde önemli bulunan bir rol oynar. Vejetaryenler için et yerine kullanılacak iyi bir protein kaynağıdır.

Ruşeym yağının sağlık için yararları yüksek miktarda E vitamini içermesinden kaynaklanır. E vitamini vücudumuzun pek önemli bir bileşenidir. E vitamini eksikliği, metabolik fonksiyonların aksamasına neden olarak, saç dökülmesi ve kanser gibi türlü sağlık sorunlarına yol açar.

Sağlıklı Saçlar

Uyarı: Buğday alerjisi olan kimselerin ruşeym ve ruşeym yağı kullanmaması gerekir.

E vitamininden eksik beslenme, kuru, kırılgan ve sağlıksız saçların çok önemli nedenidir. Güçlü ve sağlıklı saçlar için ruşeym yağı saçlara en direkt uygulanabilir, yağ maskelerinde kullanılabilmektedir. Hint yağıyla birlikte kullanıldığı zaman saçları yatıştırır, besler ve daha hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır.

 

Vücut Bakımında Nasıl Kullanılır?

Ruşeym yağı, cildi korur ve aşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. E vitaminiyle beraber, cilt için çok yararlı olan, A vitamini, D vitamini, B vitaminleri, antioksidanlar, losfolipitler ve linoleik asit içermektedir. Güçlü antioksidan olması hasebiyle, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından korumaya yardım eder. Cilde devamlı olarak uygulanacak ruşeym yağı, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesini sağlamaktadır.

Ruşeym yağı etkili nemlendiricidir ve cilt tarafından çabucak emilir. Kuru veya hasarlı cilt dokusunu iyileştirir, kolajen üretimini destekler.

Vücut bakımında, ruşeym yağını diğer doğal yağlar ile karıştırarak kullanmak daha etkili olmaktadır. Badem yağı ile birlikte karıştırılarak; kaz ayakları, ince çizgiler ve düzensiz cilt tonunu gibi problemlerin giderilmesinde, cilt bakım serum olarak kullanılabilmektedir.

100 ml badem yağı, 100 ml jojoba yağı ve 10 ml ruşeym yağını karıştırarak, yaşlanmayı geciktirici doğal bakım yağınızı hazırlayabilirsiniz. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ağda bandı nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?