Vişne marmelatı nasıl yapılır?

Marmelatı yapmadan önce vişnelerin sapları koparılır. Güzelce yıkayıp temizlenince çekirdekleri çıkarılır. Ayıklanıp temizlenen ve ku...

 

Hafif ekşi ve rahiyalı tadıyla vişne; çilek, ahududu, böğürtlen gibi en fazla marmelatı veya reçeli yapılmış olan meyveler arasında yer bulur. Bilhassa ekşi tadı sebebiyle değişik tür peynirleri ile beraber güzel bir uyum yakalayan vişne marmelatı, tuzlu yahut tatlı hamur işlerinde dolgu ve harç malzemesi olarak da kullanılmaktadır.

Malzemeler

Yapılışı 

Marmelatı yapmadan önce vişnelerin sapları koparılır. Güzelce yıkayıp temizlenince çekirdekleri çıkarılır. Ayıklanıp temizlenen ve kullanıma hazır duruma gelen vişneler bir süzgeç vasıtasıyla güzelce ezilir. Marmelat yaparken çok önemli püf noktası olan pürüzsüz püre kıvamının yakalanması için meyve tanesi kalmayacak biçimde ezme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem bir mutfak robotu ile de yapılabilir. Ezilen vişnelerin üstüne 4 bardak toz şekeri eklenmektedir. Takriben beş dk vişne ve şekerin biri birine geçmesi beklenir. 5 dakika sonra vişneler bir tencereye alınıp orta atşete pişirilir. Kaynamaya başlayan ve göz göz alan vişnelerin üstüne 1 yemek kaşığı limonun suyu eklenmektedir. Limonun suyu marmelatın kıvamını almasını sağlayacaktır. Limon suyu eklendikten on dk sonra marmelat ocaktan alınır. Sıcak bir biçimde kavonozlara boşaltılır. Kavonozların ağzını tam olarak kapatıp ters çevirilir. Soğuyunca serin yerde saklanır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Karpuz marmelatı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?