Varis çorabı ne işe yarar?

İlerlemiş varis vakalarında bilinen en bilinen yöntem cerrahi tedavi yöntemidir. Bundan hariç başlangıç aşamasındaki, varis vakaların...

 

Güzel olmayan görüntüsü ile genelde kadınlar için estetik kaygıya neden olan varisler, sağlık için de risk oluşturuyor. Gün sonuyla birlikte bacaklarda ağrı, şişkinlik ve kramplardan şikayetçiyseniz sizin de varisiniz olabilir.

Varis nasıl tedavi edilir?

İlerlemiş varis vakalarında bilinen en bilinen yöntem cerrahi tedavi yöntemidir. Bundan hariç başlangıç aşamasındaki, varis vakalarında lazer ya da ilaçla tedavi de uygulanmaktadır. Kalıcı çözümler sunan bu yöntemlerin dışında hastaların şikayetlerini azaltmaya yönelik kullanılan varis çorapları da ağrı ve krampa gibi problemlerin giderilmesine yardım eden olur.

Varis çorapları bir çoraba kıyasla, bacağı çok sıkı bir biçimde sararak, averaj 15 kat daha çok basınç uygular. Dışarıdan uygulanan basınç hasebiyle, damar kapakçıklarının kanı geri kaçırması önlenir. Azalan basınç ile hastanın ağrı, kramp vb. şikayetlerinde azalma ortaya çıkar. Etkili uygulama olmasına karşın kalıcı sonuçlar sağlamaz. Çorap çıkarıldıktan sonra, şikayetler tekrar başlar.

Varis çorabı ne işe yarar?

Varis problemi genel olarak bacakların alt kısımlarında ortaya çıkar. Bunun sebebi ise azami basınca, alt bacakların maruz kalmasıdır. Varis, genelde toplardamar fonksiyonunda meydana gelen sorunlar sebebi ile oluşur. Bacak bölümündeki toplardamarlar yüzeyden ve derinden geçmektedir. Yüzeydeki damarların, cilde dışardan bakıldığı zaman görülebilmektedir hale gelmesi ile varisli damarlar ortaya çıkar. Bu halin nenesi ise damar kapakçıklarının iyi çalışmaması ve damar içi basıncın artmasından kaynaklanır. Bacaklara geri kaçan kan, damarların genişlemesine ve dışarıdan görünür hale gelmesine neden olur.

 

Varisli damarlara etkin bir tedavi uygulanmadığında damar görünümü ilerler. Tedavi edilmeyen damar problemleri, kalp damar hastalıkları ve diyabet başta olmak üzere sağlık sorunlarına yol açar. Neden olduğu hastalıklarla birlikte düşünüldüğü zaman, varisin tedavisi daha zor bir hal alır. Varis, bütün dünyada her 4 insandan birine görülebilen, türkiyede 20 milyondan fala kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Varis problemi olan kimselerin şunlara dikkatini açması gerekmektedir.

Hareketsiz kalmamaları büyük önem taşır. Hiç hareket etmeden uzun zaman ayakta kalmak veyahut uzun zaman oturmak damar içi basıncı arttırmaktadır. Hafta içinde 3 defa, asgari 40 dakikalık yürüyüşler yararlıdır.

Banyodan sonra yapılacak soğutulmuş su masajı kan dolaşımını hızlandırmaya ve basıncı azaltmaya yardım eden olur.

 Damar sağlığı için E vitamini içeren gıdaları beslenme düzenine dahil etmek varisle mücadeleyi kolaylaştırır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ağda kızarıklığı nasıl geçer? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?