Varis tedavisi nasıl yapılır?

Varislerin tedavisinde kullanılan yöntemlerin yanısıra insanların varisin ilerlemesini önlemek yahut etkilerini azaltmak için yapabil...

 

Güzel olmayan görüntüsü ile varis, kadınların en büyük sorunlarından biridir. Bilhassa akşam saatlerinde meydana gelen ağrılar, şişlikler ve geceleri giren kramplarla kendisini belli eden bu rahatsızlık, tedavi edilmediği sürece daha da ciddi hale gelebilir. Varisin tedavisinde kullanılan çokca yöntem vardır.

Varislerin tedavisinde kullanılan yöntemlerin yanısıra insanların varisin ilerlemesini önlemek yahut etkilerini azaltmak için yapabilecekleri birtakım şeyler de mevcuttur. Varis çorabı bunların başında gelir. Varis çorabı, bacağa fazlaca basınç uygular ve bu biçimde damarlar kan kaçırmaz. Bu işlevi ile varisler için yararlıdır; fakat çıkarıldığı zaman benzer şikayetler devam eder. Buna ek olarak, varis çorabını giymek çok zordur. Bu nedenlerden, varis çorabı geçici bir yöntem olarak görülmektedir. Varisi olan kişiler kafeinden muhakkak uzak durmalılar ve lifli besinler ile ve E vitamini yönünden zengin besinler ile beslenmeye özen göstermeliler.

Varislerinin tedavisinde kullanılan geleneksel yöntem cerrahidir. Eğer damar çok geniş ve kıvrımlı ise ameliyat bir alternatif olabilir. Fakat, her cerrahi müdahalede olduğu gibi hastanede yatma, narkoz alma, dikiş izi ve nüksetme riski gibi faktörler nedeniyle son dönemlerde ameliyat yerine başka yöntemler tercih edilmeye başlanmıştır.

Hastalık henüz başlangıç seviyesinde ise uygulanacak en etkili yöntemlerden biri lazer tedavisidir. Bu yöntemde damarın içine lazer sokulur ve damar yakılır. Bu yolla damar devre dışı bırakılmış olur ve varislerin tedavisi yapılmış olur. Lazer tedavisi için hastanın hastanede yatması yahut evde istirahat etmesi gereksizdir. Bu metod ayakta ve günlük olarak uygulanabilir. Kullanılacak diğer bir metotsa damarın içine iğne ile girip, bir ilaç vasıtasıyla damarı yakmaktır. Bu yönteme köpük yöntemi de denir. Bu yöntemde köpük adı verilen kimyevi sıvı, damarın içine girdiği zaman damarı yakar ve varisler tedavi edilmiş olur. Bu işlem takriben 10 dk içinde tamamlanabilen, hayli kolay, ağrısız ve acısız bir işlemdir. Tekrar etme olasılığı da hayli düşüktür.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Göğüs sarkması nasıl engellenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?