Demir kapı nasıl boyanır?

Sağlam olmalarından ötürü demir kapılar daha fazla bahçe ve apartman girişlerinde kullanılırlar. Dış ortamda bulunmalarından ötürü de...

 

Sağlam olmalarından ötürü demir kapılar daha fazla bahçe ve apartman girişlerinde kullanılırlar. Dış ortamda bulunmalarından ötürü demir kapıların boyaları, çevre şartlarından ve devamlı maruz kaldıkları darbelerden ötürü rahatça zarar görebilir. Bu gibi hallerde demir kapıların boyanması bazı noktalara dikkat gösterilerek kolay bir biçimde gerçekleştirilebilir.

Demir Kapı Nasıl Boyanır?

Boyama işlemi bitince darbe almaması için gereken önlemler alınmak suretiyle kapı kurumaya bırakılmalıdır.

Boyanacak olan demir kapının üstündeki kabaran boyalardan kurtulmak gerekmektedir. Bunu yapmak için imkan varsa boyanacak olan bütün yüzey üstündeki boyalar zımparalanarak çıkartılmalıdır.

Demir kapı boyanmasında genel olarak düz kıl fırçalar kullanılmaktadır. Lakin isteğe göre boya kapıya rulo veyahut boya tabancası ile de uygulanabilir. Hassaten düz fırçanın ulşamasının zor olduğu bölümlerde boya tabancası yahut sprey boyalar kullanılabilmektedir.

Zımparalan kapıda kalan boya artıkları da tinerli bir bezle silinerek çıkartılmalıdır.

Metal kapıların boyanmasında değişik boya çeşitleri kullanılabilmektedir. Fakat dış mekanlardaki kapıların çevre koşullarına çok sağlam olan selülozik ya da yağlı boya kullanılarak boyanmaları gerekmektedir. Selülozik boyalar sanayi tipi olup yağlı boyalara göre hem daha kısa zamanda kurur aynı zamanda çok uzun zaman boyunca özelliklerini korurlar.

 

Eğer kapıda paslanma olan kısımlar var ise bu bölgeler üstüne pas sökücü sprey uygulanmalıdır. Pas sökücü sprey uygulanan bölgeler bezle silinerek demir kapı güzelce temiz hale getirilmelidir.

Kullanılan boya demir kapıya ince katlar durumunda sürülmeli ve bir kat boya kurumadan diğer kat uygulanmamalıdır.

Demir kapı, kullanılacak olan boya türüne uygun fırça kullanılarak boyanır. Su bazlı boya kullanılıyorsa boya suyla, selülozik boya kullanılıyorsa da boya tiner ile boya ambalajında tavsiye edilen oranlarda inceltilebilir.

Bahçe kapısı gibi yağmura ve suya maruz kalan kapılar boyanmadan önce üzerlerine anti-pas uygulanmalıdır. Bahçe kapısının paslanmasını önleyecek olan bu madde, düz fırça ile kapının her tarafına uygulanmalı ve uygulamadan sonra kapının kuruması için yeteri miktarda beklenmelidir. Bu aşamadan sonra demir kapı kuruyunca artık boyama işlemine geçilebilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Gider nasıl açılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?