Kol şişmesi nedenleri

Bu sebebin dışında kol kaslarına alınan bir darbe ya da kasların aşırı zorlanması sonucu kas içerisinde oluşan toksinlerin birikmesi ...

 

Her şeyin başı sağlık diye güzel söz vardır. Fakat bazen istemesek de sağlığımız bozulabiliyor. Belli bir düzen ve ahenk içerisinde çalışan vücudumuz ve organlarımız kimi zaman teklemeler, aksamalar yapabiliyor. Bu halde hemen paniğe kapılmamak en doğrusu fakat zamanında ve doğru müdahale de pek önemli. Bu makalemizde da bir sağlık sorunu olan kol şişmesi nedenlerini araştırdık.

Bu sebebin dışında kol kaslarına alınan bir darbe ya da kasların aşırı zorlanması sonucu kas içerisinde oluşan toksinlerin birikmesi sonucu, uzun bir zaman kol kullanılması ve zorlanması, kolun üstüne yatılması sonucu kol içerisindeki kan akışının azalması sonucu kolda kısa süreli şişmeler de görülebilmektedir. Bunlar endişe edilecek haller değildir. Kısa bir zaman içerisinde kendi kendine geçmektedir. Prosesi hızlandırmak için türlü kol egzersizleri yapılabileceği gibi kas gevşetici ve ağrı kesici özelliği olan dahili ve harici ilaçlar kullanılabilmektedir. Lakin kas zedelenmelerine bağlı şişkinlikler 3-4 günden fazla zamanda geçmemişse muhakkak bir uzman hekime görünmek gereklidir.

Kol şişmesi, kolun bir bölümünde ya da tamamında normal görünümünden daha şişkin olarak ödem birikmesi yahut kas düğümlenmesi olarak adlandırılmakta. Tanımından da anlaşılabileceği gibi birden fazla nedeni var kol şismesinin. Bir ağrı sızı olmaksızın zamanla yavaşça bir biçimde kol şişmesi meydana gelmişse bunun en büyük nedeni kol içerisindeki toplardamarın tıkanmaya başlamış olmasıdır. Kan normalinde damar içerisinde sıvı durumda dolaşımını sürdürürken bir kesik ya da yaradan dışarıya aktığında pıhtılaşma eğilimindedir. Kanın damar içerisinde pıhtılaşmadan dolaşması ise kanda bulunan protein dengesine bağlıdır. Bu denge şişmanlık, uzun bir zaman hareketsizlik, kanser, hamilelik, felç gibi hastalık sebepli olabileceği gibi genetik etkenlerden ötürü da bozulabilmekte. İşte bu denge bozuldukça toplardamar içerisinde kan pıhtılaşmaya başlar. Pıhtılaşan kan damar yolunu tıkar ve arkadan hızla gelen kan kendine geçecek yeterli boşluk bulamadıkça damar içerisinde birikmeye başlar. İşte bu birikme de kol şişmesi olarak sirayet eder.

 

Bu halde muhakkak tıbbi müdahale gereklidir. Kan sulandırıcı ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılan rahatsızlık ileri boyutlara ulaşmışsa cerrahi müdahale gerekebilir. Bu hal daha fazla yaşlı kişilerde görülür. Gençlerde ise böyle bir hal daha fazla genetik etkenlerden oluşabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ani işitme kaybı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?