Selülit nasıl oluşur?

Güzel kadınların korkulu rüyası olan selülit neden olur? selülitten nasıl kurtulabilirsiniz? veya selülit olmaması için neler yapabilirsiniz? hepsi makalemizde...

 

Selülit nedir?

Selülit özellikle hanımların vücutlarından rahatsız oldukları problemlerin başında gelmektedir. Selülit kalça bölgesinde ortaya çıkan portakal kabuğu görüntüleri olarak yorumlanabilmektedir. Selülit nasıl oluşur sorusu bu sorundan muzdarip olan kişilerin en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Elbette ki bu sorunun oluşum nedenlerinin başında bir anda kilo alıp kilo vermek gelmektedir.

Selülit oluşum nedenleri

Hızlı kilo alıp vermek, vücudunuzda deri altında yağ tabakalarının oluşmasına neden olmaktadır. Ancak, bu problemin yalnızca şişmanlık problemi yaşayan hanımlarda görüldüğünün düşünülmesi, kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Zira selülit zayıf hanımlarda da sıklıkla görülebilmektedir. Bunun yanı sıra, selülitin oluşum nedenlerinden birisi de yaşlanmadır.

Yaşlanma ile birlikte cildiniz üzerinde bulunan deriler her zamankinden daha ince bir görüntüye neden olur. Yaşlılarda damarların her zamankinden çok görünmesinin de nedeni budur. Bu problem kalçanızda deri altında birikmiş olan yağların gözle görülür bir hal almasına neden olmaktadır. Hal böyle olunca, yaşlılık ile beraber selülit probleminiz aşılamayacak bir probleme dönüşebilir.

Selülitlerden kurtulmanın yolları

Selülitten kurtulmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Günümüzde bunlardan en yaygın olanı cerrahi operasyonlar iken, düzenli spor yapmak da selülitlerden kurtulmanıza yardımcı olacak unsurlar arasında yer almaktadır. Düzenli şekilde yapılan spor, deri altında birikmiş olan yağlarınızın vücutta kullanılmak üzere eritilmesine neden olmaktadır. Bu görüntüden uzaklaşmak istiyor iseniz, siz de düzenli spor yaparak selülit ile karşı karşıya kalma olasılığını en aza indirebilirsiniz.

 

Selülit nasıl giderilir?

Bağ dokularınız arasında bulunan yağ dokuları cildinizin kırış kırış ve portakala benzer bir görüntü almasına bağlı olarak oluşmaktadır. Bu sorunu engellemek mümkündür. Tamamıyla gideremeyecek olsanız bile düzenli spor yapmak ve kalça bölgesine uygulayacağınız teknikler ile selülit sorunundan uzaklaşmanız mümkündür. Bacakların gergin ve kaslı görünmesi selülitlerden uzaklaşmanıza neden olmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Kolesterol nasıl ölçülür? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 selülit problemi,

Selülit, cilt altındaki yağ dokularının birikmesinden oluşan bir kıvrım veya kabarma olarak tanımlanabilir. Selülit genellikle kalça, basen ve bacaklarda görülür ve ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı faktörlerin, selülit oluşumuna yol açabileceği düşünülmektedir. Bu faktörler arasında hormonal değişiklikler, stres, aşırı kilo ve dengesiz bir beslenme yer alabilir.

Selülitin tam olarak ortadan kaldırılması mümkün değildir, ancak bazı tedavi yöntemleri sayesinde selülitlerin azaltılması ve görünümlerinin iyileştirilmesi mümkündür. Bu tedavi yöntemleri arasında aşağıdakiler yer alabilir:

Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz yapmak, vücutta yağ birikimini azaltmaya yardımcı olabilir ve selülitlerin azaltılmasına katkıda bulunabilir.
Düzenli ve sağlıklı beslenme: Selülit oluşumuna neden olabilecek faktörlerden birisi de dengesiz ve sağlıksız bir beslenme tarzıdır. Bu nedenle selülitlerin azaltılması için düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek önemlidir.
Kılcal damar düzeneği tedavisi: Bu tedavi yöntemi, cilt altında bulunan yağ dokularının erimesine yardımcı olabilir.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?